1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. İktidarın Şımarttığı Perinçek Tayfasından Diyarbakır’da Küstahça Şeyh Said Girişimi
İktidarın Şımarttığı Perinçek Tayfasından Diyarbakır’da Küstahça Şeyh Said Girişimi

İktidarın Şımarttığı Perinçek Tayfasından Diyarbakır’da Küstahça Şeyh Said Girişimi

İktidarın akıl almaz bir şekilde şımartmaya devam ettiği Doğu Perinçek ve Vatan Partisi ile bağlantılı Öncü Gençlik, ta Diyarbakır’a giderek cadde ve sokaklardan Şeyh Said adının kaldırılması için Valiliğe dilekçe verdi.

20 Aralık 2019 Cuma 10:59A+A-

HAKSÖZ-HABER

Öncü Gençlik Genel Başkanı Özgür Bursalı, Öncü Kadın Genel Başkanı Meltem Ayvalı ve Diyarbakır İl Başkanı Haluk Mıhalioğlu 12 Aralık’ta Diyarbakır Valiliğine giderek Vatan Partisi adına caddelerin ve sokakların Şeyh Said isminden arındırılmasını içeren küstahça bir dilekçe verdi.

Başvurunun ardından Diyarbakır Valiliği önünde heyet adına açıklama yapma cesareti de gösteren Özgür Bursalı, "Şeyh Said 1925 yılında Cumhuriyete karşı silahla isyan etmiş bölücü ve gerici bir elebaşıdır. Silahla Diyarbakır'a saldırmış bir isyanın elebaşıdır. Bu bölücü ve gerici kişinin isminin Diyarbakır meydanlarında anılmasına göz yumulmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu talebimizi Diyarbakır Valiliğimize iletiyoruz" dedi.

6419-001.jpg

Vatan Partisi'nin bu talebi Diyarbakır'da tartışmalara yol açtı. Ancak ne hükümet ne de Diyarbakır Valiliği'nden Vatan Partisi'nin bu girişimi ile ilgili bir açıklama geldi.

Talebin kabul edilip edilmeyeceği henüz belli değil. Ancak sosyal medyada da gündem olan bu girişime destek verenlerin yanı sıra tepki gösterenler de oldu.

Diyarbakır yerelinde ise aralarında AK Parti ve Hüda-Par’ın da bulunduğu siyasi oluşumlar ve STK’lar Vatan Partisi'nin bu provokatif girişimine tepki gösterdi.

Mehmet Göktaş: "Diyarbakır’a Kadar Gelip Şeyh Said’e Havlayanlar Bu Cesareti Nereden ve Kimlerden Alıyor Acaba?"

Vatan Partisi’nin, Diyarbakır'ın Dağkapı Meydanı başta olmak üzere cadde, sokak ve çeşitli yapılarda bulunan "Şeyh Said" isminin kaldırılmasını istemesine bir tepki de İlahiyatçı-Yazar Mehmed Göktaş'tan geldi.

Konuyu Doğruhaber gazetesindeki yazısında (20 Aralık 2019) değerlendiren Mehmed Göktaş, "Diyarbakır’a kadar gelip Şeyh Said’e havlayanlar bu cesareti nereden ve kimlerden alıyor acaba?" diye sordu.

Göktaş'ın yazısının tamamı:

O günden beri düşünüp duruyorum. Ta Diyarbakır’a kadar gelip buradan Şeyh Said’e havlayanlar bu cesareti nereden ve kimlerden alıyor acaba?

Bu ülkedeki dindarların ve bölge insanının tamamına yakınının İslam davasının aziz bir şehidi olarak gördüğü ve bağrına bastığı Şeyh Said’e hangi cüretle ürüyor bunlar?

Kendileri iktidarda olmasa da düşüncelerinin iktidarda olduğunu, ordu içerisinde kendi kadrolarının kilit noktalarda bulunduğunu ikide bir her yerde çıtlatan marjinalin de marjinali bu güruh kime güveniyor?

Marjinal diyoruz bunlara ama kabul etmeliyiz ki geçmişteki fitneleri her zaman kendisinden büyük olagelmiştir. Aziz İslam davasının güzel insanlarını karanlık dönemlerde karanlık güçlere listeler halinde hedef göstermesiyle biliriz bunları. Müslümanların hafızasında karanlık ve kötü bir yerde durmaktadır bunlar.

Bakıyoruz da bunlar şimdi kendilerini cumhur ittifakından da öte, bu ittifakı kendi çizgilerine getirmekle övünmekte.

Durup dururken Şeyh Said’e karşı böylesi bir hırlamayı biz sadece basit bir küstahlık ve şımarıklıktan öte görüyoruz. Daha açıkçası bugünkü iktidara karşı sinsice bir oyun olarak görüyoruz.

İktidar bilmelidir ki Müslümanlar bundan rahatsızdır, hem de ciddi anlamda rahatsız. Merhum Şeyh Said’e yapılan bu hırlamayı onurlarına karşı yapılmış bir saldırı olarak görmekte ve bunu asla kabullenmemektedir.

Öncelikle iktidar kendisinin bu hırlamadan beri olduğunu açıkça duyurmalıdır. İkincisi en uygun bir şekilde bunlara haddini bildirmelidir.

Üçüncüsü de Şeyh Said’i sevenleri üzmenin, onlarla ters düşmenin, onların öfkesini celp etmenin kendisine nelere mal olacağının hesabını iyi yapmalıdır.

 

HABERE YORUM KAT

5 Yorum