1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. İktidara Desteğin Ödülü mü?
İktidara Desteğin Ödülü mü?

İktidara Desteğin Ödülü mü?

Son dönemde sürpriz bir biçimde AK Parti iktidarına destek verdiği görülen Tansu Çiller'in oğlunun ortağı olduğu şirkete,Kilyos sahilinde büyük imar rantı sağlandığı iddiası doğru mu?

22 Mayıs 2020 Cuma 13:56A+A-

Çevre Bakanlığı, sit alanında bulunan 30 bin metrekarelik arazinin imarını değiştirip inşaat hakkını 5 kat artırması sonucu büyük bir imar rantı oluştu.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; Şirketin eski yönetim kurulu üyeleri arasında da Tansu Çilller'in diğer oğlu Mert Çiller bulunuyor. Plan raporuna göre tamamı 3. derece doğal sit alanı sınırları içerisinde kalan parsel daha önce “düşük yoğunluklu konut, park, yol” alanı olarak belirlenmişti.

Bu koşullara göre konut için ayrılan 22 bin 931 metrekarelik alanda 4 bin 586 metrekarelik inşaat yapılması mümkündü. Bakanlık tarafından yapılan plan değişikliği ile alanın turizm potansiyeli ve ülkenin turizm sektörüne sağlayacağı faydalar göz önüne alınarak, “konut” fonksiyonu için ayrılan arazi ‘turizm tesisleri alanı'na alındı.

Parsele otel, motel ve pansiyon yapılabilecek. Yeni yapılanma koşulları da arttırılarak “Taks:0.40, Kaks:0.80, yükseklik 10.50 metre (3 kat)” olarak belirlendi. Buna göre parselin 22 bin 902 metrekarelik bölümüne bodrum kat ile birlikte 24 bin metrekare otel inşaatı yapılabilecek.

Kilyos'taki parselin 22 bin 902 metrekarelik bölümüne bodrum kat ile birlikte 24 bin metrekare otel inşaatı yapılabilecek.

Tüm bu plan raporuna göre Tansu Çiller'in AK Parti'ye son dönemde verdiği desteğin, oğlunun olduğu şirkete faydası olup olmadığı merak konusu.

HABERE YORUM KAT

3 Yorum