1. HABERLER

  2. HABER

  3. İki Ülkeyle Daha Vize Kalktı
İki Ülkeyle Daha Vize Kalktı

İki Ülkeyle Daha Vize Kalktı

Dışişleri Bakanlığı, Moldova ve Belarus ile yürürlüğe giren yeni karşılıklı vize anlaşmasının, ilişkilerin siyasi, ekonomik, beşeri ve kültürel boyutlarına da katkıda bulunacağını açıkladı. Moldova'da 90 gün, Belarus'ta 30 gün vizesiz seyahat gerçekleştir

02 Haziran 2014 Pazartesi 12:24A+A-

Dışişleri Bakanlığı, Moldova ile dün yürürlüğe giren karşılıklı vize anlaşmasının, ilişkilerin siyasi, ekonomik, beşeri ve kültürel boyutlarına da katkıda bulunacağını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 1 Kasım 2012'de Ankara'da imzalanan ve her iki ülke vatandaşlarının, pasaport türüne bakılmaksızın karşılıklı olarak 90 günlük vizesiz seyahat gerçekleştirebilmelerini öngören, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Moldova Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına İlişkin Anlaşma"nın dün yürürlüğe girdiği hatırlatıldı.

Anlaşmanın, Türkiye-Moldova işbirliğinin önemli bir simgesi olduğu vurgulanan açıklamada, "Komşumuz olarak gördüğümüz, tarihten gelen güçlü bağlara sahip olduğumuz Moldova ile ilişkilerimizin siyasi, ekonomik, beşeri ve kültürel boyutlarına da katkıda bulunacağına inanıyoruz" ifadesi kullanıldı.

BİR ÜLKEYLE DAHA VİZE KALKTI

Dışişleri Bakanlığı, dün yürürlüğe giren Belarus ile karşılıklı vize muafiyetinin ikili ilişkilerin ticari, beşeri ve kültürel boyutlarının gelişmesine katkıda bulunacağını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 29 Mart 2013 tarihinde Minsk'te imzalanan ve her iki ülke vatandaşlarının, pasaport türüne bakılmaksızın karşılıklı olarak 30 günlük vizesiz seyahat gerçekleştirebilmelerini öngören, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Belarus Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına İlişkin Anlaşma"nın, dün yürürlüğe girdiği hatırlatıldı.

Anlaşmanın Türkiye-Belarus ilişkilerinin gelişimine katkıda bulunacak önemli bir adım olduğu vurgulanan açıklamada, "Son yıllarda karşılıklı üst düzey ziyaretlerle ivme kazanan siyasi ilişkilerimizin somut bir yansıması olan karşılıklı vize muafiyetinin, Belarus ile ilişkilerimizin ticari, beşeri ve kültürel boyutlarının gelişmesine de katkıda bulunacağına inanıyoruz" ifadesine yer verildi.

 

HABERE YORUM KAT