1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. İhvan’ın Cumhurbaşkanı Adayı Belli Oldu
İhvan’ın Cumhurbaşkanı Adayı Belli Oldu

İhvan’ın Cumhurbaşkanı Adayı Belli Oldu

Mısır’da Müslüman Kardeşler, cumhurbaşkanı adayını açıkladı. İhvan’ın adayı Hayrat Şatır oldu.

02 Nisan 2012 Pazartesi 00:54A+A-

Müslüman Kardeşler Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, örgütlerinin cumhurbaşkanı adayının Hayrat Şatır olduğunu söyledi. Müslüman Kardeşler örgütünün genel merkezinde düzenlenen toplantının ardından önceki akşam saatlerinde televizyondan yaptığı açıklamayla Şatır’ın örgütün cumhurbaşkanı adayı olduğunu ilan eden Bedii, tarihin kendilerine yüklediği sorumluluklarının farkında olduklarını belirtti.

Müslüman Kardeşler örgütünün Rehberi Muhammed Bedii’nin yardımcısı Şatır, örgütün mali ve ekonomik işlerinden sorumlu. Mısır kamuoyu tarafından Müslüman Kardeşler örgütünün beyni olarak bilinen 62 yaşındaki Şatır, Mısır’ın devrik Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek döneminde uzun süre hapis yattı.

Müslüman Kardeşler’in son dönemdeki politikalarına yön veren isim olarak tanınan Şatır’ın daha önce adaylığı gündeme geldiğinde, hukuki engel bulunduğu gerekçesiyle aday olamayacağı konusu Mısır’da kamuoyunun gündemini epeyce meşgul etmişti.

Müslüman Kardeşler kurulduğundan beri tarihinde ilk kez bir cumhurbaşkanı adayı çıkarıyor. Örgütün istememesine rağmen aday olan Müslüman Kardeşler eski gençlik yöneticilerinden Abdülmünim Ebu’l Fütuh ve İslami eserleriyle tanınan Selim El Avva diğer iki İslami kesim adayı olarak ön plana çıkıyor.

Selefi aday Harun Ebu Salah İsmail de güçlü adaylar arasında gösteriliyor.

Mısır cumhurbaşkanlığı seçimi için 500’ün üzerinde aday başvuru formu aldı.

Yasalara göre cumhurbaşkanı adayı olmak için parlamentodan 30 milletvekilinin veya 10 ayrı seçim bölgesinden 30 bin seçmenin imzası gerekiyor.

Aday başvurusu yapanlardan büyük bir çoğunluğunun kanunun öngördüğü milletvekili veya seçmen desteğini alamayacağı bildiriliyor. Mısır cumhurbaşkanlığı seçiminin diğer güçlü adayları ise Arap Birliği’nin eski Genel Sekreteri Amr Musa, Mübarek rejiminin son Başbakanı Ahmed Şefik, Kareme Partisi’nin lideri Hamdin Sabbahi.

HABERE YORUM KAT