1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. İhvan’dan Sisi’ye cevap
İhvan’dan Sisi’ye cevap

İhvan’dan Sisi’ye cevap

Sisi’nin İhvan’a dair sözlerini değerlendiren İhvan'ın önde gelen yöneticilerinden Neda, diyalog kapısının açık olduğunu ancak ön koşulların bu işi bozduğunu ifade etti.

15 Eylül 2021 Çarşamba 16:25A+A-

Müslüman Kardeşler Teşkilatının (İhvan) önde gelen yöneticilerinden Yusuf Neda, Sisi'nin 11 Eylül'de Kapsamlı Ulusal İnsan Hakları Stratejisi Başlatma konferansında yaptığı konuşmadaki İhvan'a yönelik sözleriyle ilgili yazılı bir mesaj yayımladı.

Sisi, söz konusu konuşmasında İhvan'a işaret ederek, geçen 90-100 yıl boyunca Mısır toplumunun belirli bir düşünceye büründüğünü söylemişti.

Sisi, "Benim onlarla bir anlaşmazlığım yok ama yoluma saygı duymaları, benimle kesişmemeleri ve beni hedef almamaları şartıyla. Fikirlerini kabul edeceğim ama bana dayatmasınlar ve baskı yapmasınlar. Bunu bana bir kişi olarak değil Mısır'a ve topluma yapıyorlar." ifadelerini kullanmıştı.

Neda, yayımladığı mesajında, Sisi'nin konuşmasının birçok soruyu gündeme getirdiğini belirterek, tüm dünyanın İhvan'ın geçen 90 yıl boyunca düşüncelerini hiç kimseye dayatmadığını bildiğini vurguladı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı ile bir diyalog başlatmanın, şu anda tutukluların ve ailelerinin acılarının sona ermesini gerektirdiğini kaydeden Neda, yeni insan hakları stratejisi çalışmalarına Mısır Anayasası'nın (geçiş dönemi adalet yasasını düzenleyen) 241. maddesinin hükümlerini uygulayarak başlanmasını istedi.

AA’nın naklettiğine göre, Neda, mesajını şu ifadelerle tamamladı:

"Geçmişimiz tertemizdir. Vatanı kendi canımızdan daha çok seviyoruz. Siyasette, ön şart koşmanın diyaloğu bozduğunu öğrendik. Bu nedenle kapılar açıktır diyorum."

 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

2 Yorum