1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. İhvan'dan Futbol Maçı Hakkında Açıklama
İhvandan Futbol Maçı Hakkında Açıklama

İhvan'dan Futbol Maçı Hakkında Açıklama

Mısır Müslüman Kardeşler Örgütü, ülkede maç sonrası yaşanan katliamdan polisi ve orduyu sorumlu tuttu.

02 Şubat 2012 Perşembe 11:16A+A-

İhvan, 76 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların sorumlusu olarak Mübarek taraftarlarını ve eski rejimin kalıntılarını gösterdi.

Müslüman Kardeşler Örgütünün resmi sözcüsü Dr. Mahmud Gazlan, ''Ülkede ciddi bir güvenlik sorunu var. Maç sonrası yaşanan olaylar, tamamen organize ve planlı eylemlerdir. Mübarek döneminden kalma üst düzey polis yetkilileri ve askerler, devrimi yapan halkı cezalandırıyor'' dedi.

Mısır'da sandıktan birinci parti çıkan Müslüman Kardeşler'e bağlı Özgürlük ve Adalet Partisi'nin (ÖAP) başkan yardımcısı İssam El Aryan da konuya ilişkin açıklamasında, olayın bir komplo olduğuna işaret etti. Aryan, ''Bu, korkunç bir olay. Asker ve polisten kaynaklanan ciddi bir ihmal söz konusu'' diye konuştu.

Mısır'ın ünlü takımı El Ehli ile Port Said'in El Mısri takımları arasında dün akşam oynanan maçtan sonra yaşanan olaylarda 74 kişi ölmüş, binden fazla kişi yaralanmıştı.

Mısır'ın yarı resmi El Ahram gazetesi, Mısır Halk Meclisinin, olayları görüşmek üzere bugün olağanüstü oturum düzenleyeceğini duyurdu.

BALTACILAR

Öte yandan Mısır'da yayımlanan El Mısriyun gazetesi, Port Said'teki olayların geçen yıl sivil giyimli polislerin ve 'baltacı' adı verilen saldırganların göstericilerin üzerine at ve deve sırtında saldırmalarının yıldönümüne denk gelmesinin düşündürücü olduğunu kaydetti.

Mısır polisinin, devrik Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'e olan desteğinden dolayı halk ayaklanmasının rejimi devirmesinden bu yana fazla ön plana çıkmamaya gayret gösterdiği ifade ediliyordu.

YAS İLAN EDİLDİ

Bu arada Mısır’da ülkede üç gün ulusal yas ilan edildi. Ölenler için başsağlığı dileyen Mısır Yüksek Askeri Konsey Başkanı Mareşal Hüseyin Tantavi yaptığı açıklamada, ulusal yasın Cumartesi gününe kadar devam edeceğini belirtti.

Port Said'den başkent Kahire'ye getirilen yaralıları karşılamak üzere tren istasyonunda toplanmaya başlayan kalabalağın Mısır Yüksek Askeri Konseyini protesto etmeye başladıkları öğrenildi.

 

HABERE YORUM KAT