1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. İhvan Yöneticileri Cezaevinden Kurtarıldı!
İhvan Yöneticileri Cezaevinden Kurtarıldı!

İhvan Yöneticileri Cezaevinden Kurtarıldı!

Aralarında İhvan-ı Müslimin hareketinin İrşad Komitesinin 7 üyesi ve 3 Filistinli Müslümanın da bulunduğu tutsaklar yakınlarının yardımıyla cezaevinden çıkıp gittiler.

30 Ocak 2011 Pazar 20:08A+A-

7 önde gelen isminin de aralarında bulunduğu 34 İhvan mensubu bu sabah (Pazar) yakınlarının gardiyanları etkisiz hale getirmesi neticesinde cezaevinden kurtuldular. İhvan yetkilisi Muhammed Usame'nin açıklamasına göre Kahire'nin 120 km. kuzey batısında ki Vadi en-Nutrun cezaevinde yaşanan özgürleştirme operasyonunda hiç kimse zarar görmedi.

Açıklamada liderlerin Kahire'ye doğru hareket ettikleri bildirildi. İhvan'ın liderlik kadrosunda yedi isim Salı günü yaşanan gösteriler üzerine ve Cuma öncesi gerçekleştirilen operasyonlarda tutuklanmışlardı.

Muhammed Usame bu kişilerin isimlerini şöyle açıkladı: Muhammed Mursi, İssam Eryan; Muhammed Katatni, Saad el-Hüseyni, Mustafa el-Guneymi, Muhyi Hamid ve Mahmud Ebuzeyd.

Cuma gününden beri pek çok cezaevinde isyanlar yaşanıyor. Buna karşın güvenlik önlemleri çökmüş durumda. Polisler bir çok yerde kontrol noktalarını terk etmiş haldeler. En az 4 cezaevinde şiddetli çatışmalar yaşandığı ve bunun üzerine güvenlik sisteminin çöktüğü gelen bilgiler arasında.  

Serbest kalan üç Filistinli tutsağın tünellerden Gazze'ye geçtiği sanılıyor.

(Kaynak: Haaretz)

HABERE YORUM KAT