1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. İhvan-ı Müslimin: Yetmez Ama Evet
İhvan-ı Müslimin: Yetmez Ama Evet

İhvan-ı Müslimin: Yetmez Ama Evet

Mısır’daki muhalifler Anayasa Değişikliği referandumu konusunda fikir ayrılığına düştü. İhvan grubu ise 'yetmez ama evet' diyecek.

17 Mart 2011 Perşembe 13:25A+A-

Mısır'daki muhalifler 19 Mart'ta yapılacak Anayasa Değişikliği referandumu konusunda fikir ayrılığına düştü. Mısır siyasi parti ve temsilcilerinden farklı açıklamalar yapılmaya başlandı.

Mısır'da geniş tabana sahip Müslüman Kardeşler hareketi ve Mübarek'in "Ulusal Demokratik Partisi" anayasanın değiştirilmesi seçimlerinde evet oyu kullanacaklarını açıklarken; diğer siyasi hareketler ise bu geçiş sürecinin biraz daha uzun tutularak yeni siyasi oluşumların ortaya çıkmasını istiyor. Müslüman Kardeşler yapılması muhtemel anayasal değişikliklerin halk egemenliği için yeterli olmadığını açıklarken; askerin tamamen siyasetten çekilmesini istedi.

MISIR SOLU 'HAYIR' DİYOR

Mısır entelektüel ve aydın kesiminin ise anayasa seçimlerinde hayır oyu kullanması bekleniyor.

Solcu Tacammu Partisi anayasanın tamamen değişmesi gerektiği gerekçesiyle halkı referandumda hayır demeye davet etti. Parti Başkanı Rıfat Al-Said Salı günü detaylı bir basın açıklaması yapacaklarını bildirdi. Said, açıklamasında anayasının tek parti dönemindeki mutlak hâkim tarafından yapıldığını belirterek anayasayı despotik olarak tanımladı.

Anayasa Mahkemesi Başkan Yardımcısı Tahani El-Cibali de değişikliğin onaylanması durumunda anayasadaki geniş yetkilerin seçilecek başkana geçeceğini söyledi.

Profesyonel Sendikalar Birliği'nden yapılan açıklamada ise referandumun ertelenerek anayasada daha detaylı değişiklikler yapılması gerektiği belirtildi.

EL BARADEY ve AMR MUSA'DAN HAYIR OYU

Shorouknews haber ajansının haberine göre, başkan adaylığını açıklayan Muhammed el Baradey de yeni bir anayasa çağrısında bulundu ve referandumda karşı oy vereceğini açıkladı.

İnternet sitesi üzerinden dün açıklama yapan el Baradey ve Amr Musa anayasal değişikliklerin kapsamlı bir şekilde yapılmasını istediklerini, askerin bu değişikliklerde herhangi bir müdahalesini kabul etmediklerini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT