1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. İhvan: Halklar Filistin Davasını Unutmayacak!
İhvan: Halklar Filistin Davasını Unutmayacak!

İhvan: Halklar Filistin Davasını Unutmayacak!

İsrail’i, eski hesaplarını gözden geçirmeye davet eden İhvan-ı Müslimin, Mısır'daki Askeri Konseyden Gazze kuşatmasını kaldırmasını ve Filistin davasına sahip çıkmasını istedi.

23 Mart 2011 Çarşamba 15:04A+A-

Mısır'da faaliyet gösteren ve Mısır devriminin oluşmasında önemli katkılarda bulunan Müslüman Kardeşler Cemaati, stratejik hazinesini kaybeden İsrail işgal yönetiminden, yıkılan Mübarek rejiminin ardından hesaplarını gözden geçirmesini istedi.

Müslüman Kardeşler Cemaati bugün (23 Mart Çarşamba) yayınladığı açıklamada şunları ifade etti: "Şartlar çok değişti. Bölgedeki halklar inisiyatifi ele aldı ve iradesini işgal rejiminin talimatına göre hareket eden ve Gazze'deki kardeşlerini boğan projeleri destekleyen rejimlerden kurtardı. Halkların baskıcı yönetimleri devirmek için harekete geçmesiyle bölgede esmeye başlayan ve Siyonist rejimin kuklalarını bir bir yerinden eden değişim rüzgârı halklara Filistin davasını unutturmayacaktır."

Mısır ordusunun Arap halklarının özgürlük taleplerini desteklemesini takdir ettiklerini belirten Müslüman Kardeşler, Askeri Konseyden Gazze kuşatmasını kırmasını ve bölge halkının rahat nefes almasını sağlamasını istedi.

Filistinli gruplara özellikle de Hamas ve Fetih hareketlerine de seslenen Müslüman Kardeşler Cemaati, aralarında uzlaşı sağlamalarının şart olduğunu belirterek, işgal yönetiminin saldırılarına karşı Arap ülkelerinin de kararlı bir tavır sergilemelerini istedi.

Mısır Dışişleri Bakanı: "Kuşatmayı Kaldırmak Öncelikli Hedefimizdir"

Öte yandan Mısır Dışişleri Bakanı Nebil El-Arabî de beş yıldır Gazze'ye uygulanan barbar kuşatmanın kaldırılmasının Mısır hükümetinin öncelikli hedefi olduğunu söyledi.

Mısır Dışişleri Bakanı Nebil El-Arabî'den bir mektup aldığını duyuran Filistin Dışişleri Bakanlığı şunları ifade etti: "Mısır Dışişleri Bakanı Nebil El-Arabî'den dün yazılı bir mektup aldık. Mektupta iki ülke halkları arasındaki kardeşlik ilişkisine dikkat çeken El-Arabî, işgal yönetiminin beş yıldır Gazze'ye karşı sürdürdüğü barbar kuşatmayı kaldırmanın Mısır hükümetinin öncelikli hedefi olduğunu belirtti. El-Arabî devamla, Gazze halkının rahat bir şekilde giriş çıkış yapabilmesi ve bölge için gereken temel ihtiyaçların içeri girişi için de Rafah sınır kapısını açmayı düşündüklerini ifade etti."

Filistin Dışişleri Bakanlığı, diğer yandan da Libya'dan gelen ve sınırda mahsur kalan Filistinlilerin Gazze'ye giriş yapmaları için de Mısırlı yetkililerle görüşmeler yaptıklarını belirtti.

HABERE YORUM KAT