1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. İdlib'de Muhammed Mursi Yetim Yaşam Merkezi açıldı
İdlib'de Muhammed Mursi Yetim Yaşam Merkezi açıldı

İdlib'de Muhammed Mursi Yetim Yaşam Merkezi açıldı

Suriye’nin İdlib kırsalında Özgür-Der, Fetih-Der ve AFAD, iş birliğiyle yetim ailelerin bir eve sahip olabilmesi amacıyla briketten inşa edilen 200 evlik Muhammed Mursi Yetim Yaşam Merkezi açıldı.

21 Ekim 2020 Çarşamba 15:02A+A-

HAKSÖZ HABER

Meşhed Ruhin bölgesindeki merkezde binalar iki katlı olarak inşa edilirken yaşam alanı içerisindeki okul ve mescit de yetim ailelerin hizmetine sunuldu.

Fetih-Der Başkanı Yılmaz Bulat, Suriye’deki yetimleri geleceğe hazırlamak amacıyla çalışmaların yoğun bir şekilde sürdürüldüğünü belirtti.

Suriye'de çadır hayatının insanları çok zorladığını aktaran Bulat, "Giderek yaklaşan kış mevsimindeki kötü yaşam koşulları da buna eklenince sivillerin çilesi daha da artıyor. Bu mağduriyeti gidermek için İdlib’de inşa ettiğimiz briket evler savaş mağduru aileler için sıcak bir yuva oldu." ifadesini kullandı.

İç savaşın yaşandığı Suriye'de, İdlib kentine 200 briket evden oluşan yaşam merkezi kuruldu. Briket evler yapılan açılış töreninin ardından yetim ailelere teslim edildi. Açılışı yapılan merkezde 450 yetim çocuğun anneleriyle birlikte yaşayacağını ifade eden Fetih-Der Başkanı Yılmaz Bulat, 'Suriye'de çadır hayatı insanları gerçekten çok zorluyor. Giderek yaklaşan kış mevsimindeki kötü yaşam koşulları da buna eklenince sivillerin çilesi daha da artıyor. Bu mağduriyeti gidermek için İdlib'te inşa ettiğimiz briket evler savaş mağduru aileler için bir sıcak yuva oldu. Bugünde çok anlamlı bir projenin açılışını yapıyoruz' dedi.

Fetih-Der Başkanı Bulat, "Bu projemizin inşa çalışmalarını Özgür-Der ve AFAD’ın katkılarıyla kısa süre içerisinde bitirdik. Bugünde aileler evlerine yerleştirildi. Yaşam Merkezimizde okul binası ve mescitte inşa ettik. Bu projemizi diğer çalışmalarımızdan ayıran en temel özellik briket evlerin iki katlı binalar olarak inşa edilmesidir. Bizden desteklerini esirgemeyen tüm bağışçılarımıza ve AFAD ile Özgür-Der'e şükranlarımızı sunuyorum."

2011 yılında başlayan ve hala devam eden Suriye iç savaşının mağduru sivillerin yaşamlarını bir nebze de olsa kolaylaştırmayı amaçlayan Özgür-Der ve Fetih-Der yapımı devam eden briket evlerin de yakın zamanlarda sona erdirilmesini planlıyor.  

2-189.jpg

3-145.jpg

4-111.jpg

6-068.jpg

55-003.jpg

HABERE YORUM KAT