1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. "Husilerin Saldırıları "Darbe"dir"
"Husilerin Saldırıları "Darbe"dir"

"Husilerin Saldırıları "Darbe"dir"

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Ensarullah Hareketi (Husiler) mensuplarının Yemen'deki saldırılarını "darbe" olarak nitelendirerek kınadı.

21 Ocak 2015 Çarşamba 16:18A+A-

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Karadaği, Husilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin konutuna düzenlediği saldırıların ardından yaptığı yazılı açıklamada, yaşananları "darbe" olarak nitelendirdi. 

Husilerin Yemen'deki saldırılarını kınadığını ifade eden Karadaği, açıklamada, "Bu, Yemen'deki halk devrimi kapsamında değil, halka yönelik bir emrivaki girişiminin çabasıdır. Ayrıca bu, birlikte hareket edilmemesi gereken, münferit bir eylemdir" ifadelerine yer verdi.  

Husilerin kendi vehimlerini gerekçe göstererek Yemenlilere karşı silahlanmasını kınayan Karadaği, şunları kaydetti:

"Yemen'in birlik ve beraberliğine zarar veren bu tür girişimlerin bazı Arap gruplar tarafından desteklenmesi ve uluslararası ve bölgesel kurumların yaşananlar karşısındaki suskunluğundan dolayı üzüntülüyüz." 

Uzun süredir siyasi çatışmaların devam ettiği Yemen'de Cumhurbaşkanı Hadi'nin Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla artan gerginlik, Husilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin Sittin Caddesi'ndeki konutuna saldırısıyla daha da tırmanmıştı.

Husi Ensarullah örgütünün merkezi olan kuzeydeki Sada kentinden başkent Sana dahil olmak üzere orta kesimlere oradan da güney illerine doğru yayılma stratejisi izlemesi ve birçok kenti ele geçirmesi üzerine, ülkedeki Sünni aşiretler ve Ensaru'ş Şeria örgütü ile Husiler arasında da zaman zaman şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum