1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Husilerden Yemen İhvanı’nın Yöneticilerine İdam Cezası
Husilerden Yemen İhvanı’nın Yöneticilerine İdam Cezası

Husilerden Yemen İhvanı’nın Yöneticilerine İdam Cezası

Yemen'deki İnsan Hak ve Özgürlükleri Örgütü SAM, Husilere bağlı bir mahkemede aralarından Yemen İhvanı olan Islah Partisi yöneticilerinin de bulunduğu 31 kişiye idam cezası verdiğini belirtti.

10 Temmuz 2019 Çarşamba 19:39A+A-

Cenevre merkezli insan hakları örgütünün başkanı Tevfik el-Hamidi, yaptığı açıklamada, Husi kontrolündeki Ceza Mahkemesi'nin 31 kişiye idam cezası verdiğini ifade etti.

İdam cezası alanlar arasında Sana Üniversitesi'nde Dilbilim dersleri veren Yusuf el-Bevvab ile Islah Partisi yöneticilerinden Nasır es-Selami'nin de olduğunu belirten Hamidi, meşru hükümete bağlı Yüksek Yargı Konseyi'nin bu mahkemeleri tanımaması nedeniyle alınan kararların da yasal dayanağı olmadığını kaydetti.

Bu kişilerin yargı süreçlerinde de türlü ihlallere maruz kaldığını dile getiren Hamidi, "Daha önce Husilerin yargıyı düşmanlarını korkutmak ve yargı katliamları gerçekleştirmek için kullandığı uyarısında bulunmuştuk." dedi.

Hamidi, temyiz yolunun açık olduğunu belirttiği kararı "Husilerin yargıyı siyasi amaçlar için kullandığına dair tehlikeli bir gösterge" olarak niteledi.

Konuya ilişkin Husilerden ya da hükümet güçlerinden herhangi bir açıklama yapılmadı.

AA

HABERE YORUM KAT

2 Yorum