1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Husiler İle Hadi Anlaşmaya Vardı
Husiler İle Hadi Anlaşmaya Vardı

Husiler İle Hadi Anlaşmaya Vardı

Yemen'de 4 aydır başkenti elinde bulunduran Şii Husi isyancılar ile yönetim arasında anlaşmaya varıldı. Husilerin siyasi taleplerinin çoğu kabul edilmiş görünüyor.

21 Ocak 2015 Çarşamba 23:55A+A-

Yemen'de Husi Ensarullah Hareketi ile Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi arasında, anayasa taslağında değişikliğe gidilmesi, Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması'nın uygulamaya geçirilmesi ve güvenlik alanında yaşanan sıkıntıların en kısa zamanda giderilmesi konularında anlaşma sağlandı.  

Yemen resmi haber ajansı SABA'da yer alan habere göre; Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması'nı imzalayan siyasi oluşum temsilcilerine, devlet kurumlarına katılımın sağlanması için bir uygulama mekanizmasının oluşturulması çağrısında bulunuldu.

Husi Ensarullah Hareketi, Güney Hareketi ve devlet "kurumlarına katılımdan mahrum" diğer siyasi oluşumların, ulusal uzlaşı sözleşmesi uyarınca, adil dağılım gereği devlet kurumlarında tayin hakkı bulunduğu belirtilen açıklamada, en fazla bir hafta içinde ekleme ya da çıkarma yapmak suretiyle anayasa taslağında değişikliğe gidilmesi ve Şura Meclisi üye sayısının artırılması için hazır olunduğu Husilerin de Cumhurbaşkanı Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'i serbest bırakma teminatı verdiği ifade edildi.

Husilerin ayrıca Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin konutuna bakan tüm bölgelerden, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve başkentte kontrol noktaları kurulan yerlerden çekilme sözü verdiği aktarılan açıklamada, hükümetin ve devlet kurumlarının görevlerini yeniden ifa etmeye başlaması, memurların ve özel sektör çalışanlarının işbaşı yapması, okul ve üniversitelerin açılması yoluyla başkent Sana'daki durumun normale dönmesi konularına değinildi. 

"ABD barışçıl yoldan çözüm istiyor"

ABD Başkanı Barack Obama Idaho’ya giderken, Air Force One uçağında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Obama’nın dün ve bugün Yemen’deki gelişmelerle ilgili bilgilendirildiğini söyledi.

Yemen’deki önceliklerinin terörle mücadele olduğunu belirten Earnest, ABD’nin Yemen halkının siyasi farklılıklarını barışçıl yollardan çözmesini istediğini dile getirdi.

Earnest, ABD olarak, anayasal süreci uygulama yollarını ararken Cumhurbaşkanı Hadi’yi ve hükümetini desteklediklerini bildirdi.

Yemen'deki gelişmelerin ardından ABD Senatörü Dianne Feinstein, yönetime ülkedeki ABD büyükelçiliğinin hemen kapatılması çağrısında bulundu.

Earnest ise Amerikan personelinin güvenliğinin kendileri için her şeyden önemli olduğunu belirterek, sahadaki uzmanların ve Dışişleri Bakanlığının durumu değerlendirdiğini aktardı. Earnest, eğer gerekli görülürse, büyükelçiliğin kapatılması da dahil, Amerikan vatandaşlarını korumak için gerekli tüm adımları atacaklarını kaydetti.

Kerry: Hadi ile tekrar konuşmayı bekliyoruz

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüşmesinin ardından düzenlediği ortak basın toplantısında, Yemen’deki gelişmelere değindi.

Yemen’deki durumun şu anda akışkan olduğunu ve Husiler'in ilerleme sağlanabilmesi için Hadi hükümetinin tüm şartlarını kabul etmesini istediğini hatırlatan Kerry, başkent Sana’nın bir çok kesiminde şiddetin yaşandığını ve bazı hükümet kurumlarının çöktüğünü anımsattı.

Kerry, bugün Hadi hükümeti ile Husiler arasında birçok görüşme olduğunu belirterek, "Benim anladığım, Hadi hükümeti, Husiler’in şartlarının tamamını olmasa da bir çoğunu kabul edecek" diye konuştu.

Husiler’in Hadi’nin hala Cumhurbaşkanı olduğunu ilan ettiğine işaret eden Kerry, Cumhurbaşkanı Hadi ile yeniden görüşmeyi beklediklerini bildirdi.

Kerry, ayrıca, şu anda ülkede bulunan Amerikan personelinin iyi korunduğunu bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki de daha önce, meşru Yemen hükümetinin başında Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi bulunduğunu ifade ederek, "Hadi, ülkenin meşru cumhurbaşkanı kalmayı sürdürüyor. Kendisiyle temastayız, kendisi şu an evinde" diye konuşmuştu.

Ensarullah Hareketi lideri Abdulmelik el-Husi, dünkü konuşmasında, ülkedeki krizin sonlanması için "ulusal diyalog görüşmelerinde alınan kararları denetleyen ulusal komisyonun düzenlenmesi, anayasa taslağında ivedilikle değişikliğe gidilmesi ve hazırlanan taslağın komisyona sunulması, Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması'nın uygulamaya geçirilmesi ile en kısa sürede güvenlik alanında yaşanan sıkıntıların giderilmesi" şartlarını sıralamıştı. 

Uzun süredir siyasi çatışmaların devam ettiği Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla artan gerginlik, Husiler'in Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin Sittin Caddesi'ndeki konutuna saldırısıyla daha da tırmanmıştı. Bu gelişmelerin ardından dün, Husiler'in Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na girdiği iddia edilmişti.

Devrik lider mi yönlendiriyor? 

Al Jazeera'nın ele geçirdiği bir ses kaydı, Yemen'in devrik lideri Ali Abdullah Salih'in Husileri perde arkasından yönettiğini ortaya koydu. Salih bu görüşmede, Husilerin lideri Abdülvahit Ebu Ras'a atmaları gereken siyasi ve askeri adımlar konusunda fikir veriyor. Görüşmenin, Husiler başkenti ele geçirdikten yaklaşık bir ay sonra yapıldığı tahmin ediliyor. 

HABERE YORUM KAT