1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Hüseyin Gazi Cemevi yönetim kurulunun ihracı istendi
Hüseyin Gazi Cemevi yönetim kurulunun ihracı istendi

Hüseyin Gazi Cemevi yönetim kurulunun ihracı istendi

Alevi Vakıfları Federasyonu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaret ettiği Hüseyin Gazi Cemevi Yönetim Kurulu'nun ihracı için olağanüstü genel kurul sürecinin başlatıldığını açıkladı.

10 Ağustos 2022 Çarşamba 22:59A+A-

HAKSÖZ HABER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem orucunun 10. gününde Ankara Mamak'taki Hüseyin Gazi Cemevi'ni ziyaret etti. Seküler kesim tarafından 'zoraki bir ziyaret olduğu' iddia edilirken Alevi Vakıflar Federasyonu  da bu ziyaretin ardından Hüseyin Gazi Cemevi'nin yönetim kurulunu görevden almak için genel kurul sürecini başlattı.

Federasyondan yapılan açıklamada: "Cumhurbaşkanının ziyareti sırasında tarafımıza en ufak bir bilgi dahi verilmedi" diyen federasyon, "Yönetim kurulunun aldığı karar gereği ihraç işlemlerine başlanmıştır" denildi.

Erdoğan'ın ziyaretinden bir hafta önce cemevinin tadilata girerek Hazreti Ali, Hacı Bektaş-ı Veli ve Mustafa Kemal Atatürk'ün portrelerinin olduğu bölümün kaldırıldığı bunun da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılacak ziyaret öncesi bir hazırlık olduğu iddia edildi. Ancak yapılan araştırmalara ve kimi muhalif yazarlara göre nemden dolayı resimlerin yerlerinin değiştirildiği ortaya çıktı.

Hüseyin Gazi Cemevi yönetiminin, Alevi Vakıfları Federasyonuna herhangi bir bilgi vermediği bildirilen açıklamada, cemevi yönetim kurulunun ihraç işlemleri için olağanüstü genel sürecin başlatıldığı aktarıldı.

Alevi Vakıfları Federasyonu'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın 20 yıllık iktidarı süresince ilk defa bir cemevini ziyaret etmesi alevilere saldırıların yapıldığı bir dönemde son derece önemli gibi toplumu kucaklayıcı ve birleştirici bir ziyarettir. Bu anlamda bu ziyareti önemsiyoruz.

Bu ziyaretin öncesince sırasınca yaşananlar ise bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Öncelikle federasyonumuzun bileşeni olduğu halde başından itibaren vakıf yönetimi tarafından sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti hakkında tarafımıza en ufak bilgi dahi verilmemiştir.

Alevi - Bektaşi toplumun yüzyıllar boyunca geliştirdiği, yaşadığı zulüm ve baskılara rağmen bugünlere getirdiği yüce değerleri, basit çıkar hesaplarıyla ayaklar altına alan, Alevi - Bektaşi toplumunun en kutsal değerlerinden olan "Muharrem Matem" ve inanç ritüellerimizin fütursuzca istismar edilmesine sessiz kalan Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı yönetimini kınıyor ve Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı hakkında federasyonumuzun yönetim kurulunun aldığı karar gereği ihraç işlemlerine başladığımızı tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz"

 

alevi-dernek-federasyon.jpg

HABERE YORUM KAT