1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Humus'ta Katliam: 337 Ölü, 1300 Yaralı (Video)
Humusta Katliam: 337 Ölü, 1300 Yaralı (Video)

Humus'ta Katliam: 337 Ölü, 1300 Yaralı (Video)

Baas rejimine bağlı güçlerin Humus’u bombalaması sonucu en az 337 kişi öldü, 1300’den fazla yaralının olduğu bildiriliyor.

04 Şubat 2012 Cumartesi 03:01A+A-

Beşşar Esad bağlı güçlerin Humus’a gerçekleştirdiği tank ve top saldırısında ilk belirlemelere göre aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 337 kişinin öldüğü 500’den fazla kişi de yaralandığı öğrenildi. 

Humus Yerel Koordinasyon Komitesi sözcüsü Ebu Abdullah, El Cezire televizyonuna telefonla bağlanarak yaptığı açıklamada, Suriye ordusunun, Humus’un Halidiye mahallesini havan topuna tuttuğunu ve ağır silahlar kullandıklarını belirtti. Müslüman ülkelere seslendiğini kaydeden Abdullah, “Neyi bekliyorsunuz? Burada insanlar ölüyor. Rusya bizden ne istiyor? Arap Birliği neyi bekliyor? Birleşmiş Milletler neyi bekliyor? İnsanlık nerede?” diye tepki gösterdi.

Suriyeli aktivistlerden Halid Ebu Sabah, El Cezire'ye yaptığı açıklamada, Suriye'de en kanlı gecelerden birisinin yaşandığını, ordunun 300'den fazla havan mermisi ile Halidiye mahallesini bombaladığını aktardı. Yaralı sayısının 700'ü aştığını iddia eden Ebu Sabah, "Evler havan topu ve tank ateşi ile bombalanıyor. İnsanlar ölüyor, çok sayıda yaralı var. Humus kan gölü haline geldi. İnsanlar camileri doldurup Allah'a yalvarıyor. Çünkü bize yardım eden hiçkimse yok. Neden kimse bizim sesimizi duymuyor? İnsanlar nerede? Buna daha ne kadar sessiz kalınacak?" şeklinde duygularını dile getirdi.

Humus'ta yaralılara müdahale etmek için sağlık personelinin yanı sıra tıbbı malzeme eksikliği yaşandığı belirtiliyor.

!!! Kahire'de bulunan Suriye Büyükelçiliği Humus'taki katliam üzerine işgal edildi.

İşte katliamdan görüntüler:

HABERE YORUM KAT

19 Yorum