1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. HİNDİSTAN

  4. Hindistan'da Üç Müslüman Yakılarak Katledildi
Hindistan'da Üç Müslüman Yakılarak Katledildi

Hindistan'da Üç Müslüman Yakılarak Katledildi

Hindistan'da Budist grupların Müslüman köylerine saldırmasıyla başlayan çatışmalarda üç Müslüman yakılarak katledildi.

19 Ocak 2015 Pazartesi 11:40A+A-

Hindistan'ın doğusunda bulunan bir Müslüman köyüne saldıran Budist gruplar, üç Müslüman'ı yakarak katletti. Dün meydana gelen çatışmalardan dolayı bölgedeki gerilimin tırmandığı bildiriliyor.

Hindistan'ın kuzeydoğusunda bulunan Bihar eyaletinin yöneticilerinden Atul Prasad olaylarla ilgili yaptığı açıklamada, çatışmaların Sarayian köyünde bir haftadan bu yana kayıp olan bir Hindu'nun cesedinin bulunmasının ardından patlak verdiğini söyledi. 

Prasad, Hinduların, gencin öldürülmesinden bölgedeki Müslümanları sorumlu tuttuklarını ve saldırdıklarını söyledi. Olaylar, Bihar eyaletinin başkenti Patna'nın 105 kilometre kuzeyinde meydana geldi.

Eyalet yöneticisi Prasad, Hinduların saldırıları sırasında yakılan köy evlerinde üç Müslüman'ın yanmış cesetlerinin bulunduğunu kaydetti. Prasad, Hindistan polisinin Müslüman köylülere saldırıyla ilgili olarak sekiz Hindu'nun gözaltına alındığını söyledi. Polisin bölgedeki kontrolü ele geçirdiği ancak bölgedeki gerginliğin sürdüğü kaydedildi. 

1,2 milyar insanın yaşadığı Hindistan'da nüfusun yüzde 80'den fazlası Hindulardan oluşuyor. Ülkedeki Müslümanlarsa nüfusun yaklaşık yüzde 14'ünü oluşturuyor. 

(Kaynak: Dünya Bülteni)

 

HABERE YORUM KAT