1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Her olayın arkasındaki 'süper güç' kendi kongre binasını koruyamadı!
Her olayın arkasındaki 'süper güç' kendi kongre binasını koruyamadı!

Her olayın arkasındaki 'süper güç' kendi kongre binasını koruyamadı!

Komplodan büyük komplo vardır! Trump taraflarının kongre binasını basması hangi gerçeği ortaya çıkartıyor?

07 Ocak 2021 Perşembe 15:52A+A-

Abdurrahman Güner / HAKSÖZ HABER

Amerika modernleşmenin hayal ettiği dünya tasavvurunun vücut bulmuş halidir. İsteyenin istediğini yapabildiği ancak hesap vermediği bir ülke olan Amerika aynı zamanda oldukça totaliter bir devlettir.

Kendi içinde var olan toplumsal siyasal ayrışmalara rağmen öyle bir algıya sahiptir ki birileri dünyada olup biten her şeyden onu sorumlu tutar. "Süper güç" tabiri onun için kullanılır. Amerika’nın en tepesinde yönetici olan kişiye dünyanın tüm medya kanalları tarafından ‘Başkan’ sıfatı kullanılır. Sadece Amerika’nın değil dünyanın başkanı gibi…

kapak-104230.jpg

Amerika’nın kendisi bile böyle bir algıya şaşkınlıkla yaklaşıyor olabilir. Ancak bu algıdan yararlandığını söylemek mümkün. Herkes ‘yenilmez’ olmayı ister. Amerika ise yenilmezmiş gibi görünebilen tek ülkedir! Tabi ki bu bakış açısının oluşmasında en temel sebeplerden birisi komploculuk.

Her olan biteni izah etmeye çalışmak ve bunu yaparken mantıksal  argümanlara başvurmadan yapmak komploculuğun en önemli özelliği. Böyle olunca her taşın altında Amerika’yı bulmak çok olağan bir şey haline geliyor. Ancak lafı dolandırmadan söylemek gerekirse Amerika, Vietnam’dan beri sürekli olarak kaybeden bir ülkedir!

Afganistan’da kaybetmiştir, Körfez Savaşları’nda kaybetmiştir, Japonya’ya karşı Pasifik cephesinde kaybetmiştir ancak ne hikmetse bir şekilde kazanıyormuş gibi görünmeyi başarmıştır. Bizce bu durumun oluşmasında Amerika’nın çalışmaları bir yana, ‘süper güç’ algısından beslenen lafta Amerikan karşıtı komplocuların etkisi daha fazla!

176425.jpg

Son örnek ise geçtiğimiz gece yaşandı. Bir grup kostümlü protestocu, seçiciler kurulu oylarının sayıldığı ve 3 Kasım 2020'deki başkanlık seçimlerinin sonuçlarının resmileştiği Kongre oturumu devam ederken Kongre binasını basarak oy sayımını engellemeye çalıştı. Son derece komik görüntülerin ortaya çıktığı eylem sayesinde protestoyu gerçekleştirilenler ile maruz kalanların aslında tam olarak birbirlerini hak ettiklerini görmüş olduk! Modern dünyanın sirk panayırı olan Amerika dünyanın geri kalanına bir kere daha rezil oldu. Ama kesin bunda da bir hikmet vardır! Yine 'süper güç!' herkesi şaşırtacak bambaşka bir şey planlamıştır! Bekleyip göreceğiz…

HABERE YORUM KAT

4 Yorum