1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. HDG, Midi ilçesini Husilerden Geri Aldı
HDG, Midi ilçesini Husilerden Geri Aldı

HDG, Midi ilçesini Husilerden Geri Aldı

Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı ulusal ordunun, Hacce kentinin stratejik öneme sahip Midi ilçesini ele geçirdiği bildirildi.

08 Şubat 2016 Pazartesi 00:15A+A-

Halk Direnişi Güçlerine (HDG) bağlı Direnişin Sesi internet sitesinde yer alan 5. Askeri Bölge Komutanlığı'nın açıklamasında, ülkenin kuzaybatısında yer alan Hacce kentinin sahil ilçesi Midi'nin tamamen Husiler ile devrik lider Ali Abdullah Salih yanlısı güçlerden kurtarıldığı kaydedildi.

Açıklamada, "Ulusal ordu birlikleri, Hacce kentini Husilerin, vatandaşların evlerine ve kamu binalarına yerleştirdiği mayın ve patlayıcılardan tamamen temizledi" denildi.

Hacce ve Hudeyde kentlerinden sorumlu 5. Askeri Bölge Komutanlığı açıklamasının devamında, "Askeri operasyonların devam ettiği ve Kızıldeniz sahillerine doğru ilerleneceği" belirtildi.

Açıklamada, stratejik öneme sahip olduğundan Midi ilçesinin ele geçirilmesiyle Husilere büyük bir darbe indirildiği savunularak, buranın komşu il ve ilçelere yönelik operasyonlar için bir başlangıç noktası olacağı ifade edildi.

Öte yandan ulusal ordu ve HDG'nin başkent Sana'ya 23 kilometre mesafedeki bazı yeni bölgeleri de ele geçirdiği duyuruldu.

AA muhabirine konuşan HDG Yüksek Kurulu üyesi Abdulkerim Seil, ulusal ordu ile HDG güçlerinin başkent Sana'ya ulaşmasında büyük bir engel teşkil eden, Nehim bölgesinin kuzeyindeki Mahalli Vadisi'ne bakan Gayleme Sıradağlarında kontrolün sağlandığını açıkladı.

Seil, yönetim yanlısı güçler ile HDG arasında bu bölgede çıkan çatışmalarda her iki taraftan da ölü ve yaralıların olduğunu belirtti.

Sana'nın doğusundaki Nehm ilçesinde, son bir haftada HDG mensupları ile askerlerden 20, Husiler ile Salih yanlılarından 50 olmak üzere çatışmalı tarafların 70 mensubunun öldüğü bildirilmişti.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de Husiler ve onlara destek veren devrik lider Ali Abdullah Salih yanlıları ile yönetim yanlısı gruplar arasındaki çatışmalar, ülkenin çeşitli kentlerinde devam ediyor.

AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT