1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Halep'e Ölüm Yağıyor
Halep'e Ölüm Yağıyor

Halep'e Ölüm Yağıyor

Esed rejiminin “Ateşkes bitti” açıklamasını yaptığı 19 Eylül’den beri Halep’e ölüm yağıyor. 7 günde Rusya ve Esed rejiminin saldırıları sonrası 444 sivil hayatını kaybetti.

26 Eylül 2016 Pazartesi 08:58A+A-

Suriye'de Beşşar Esed rejiminin ateşkesi sona erdirmesinin ardından Halep'e yeni bir hücum dalgası başlatan Rusya ve rejim güçleri, yüzlerce sivili katletti, binlercesini yaraladı. Cuma ve Cumartesi günü yaklaşık 200 kişinin yaşamını yitirdiği Halep'te dün de saldırılar devam etti. Esed rejimi ve Rusya'ya ait jetler, bugüne kadar onlarca kez el değiştiren ve son olarak direnişçilerin kontrolünde kalan Handarat Kampı'nı ve sivil yerleşim yerlerini fosfor ve vakum bombalarıyla vurdu. Saldırılarda 66 kişi hayatını kaybetti, 178 kişi yaralandı. Sivil savunma ekibi yetkililerinden Necip Ensari ''Rus ve rejim uçakları Halep'te muhaliflerin kontrolündeki semtlerde yerleşim alanlarına 15 fosfor ve 18 vakum bombası attı. Onlarca yerleşim yeri hasar gördü, onlarca ev yıkıldı. Kentin alt yapısı çöktü.'' ifadelerini kullandı. Rejimin ayrıca Rus jetlerinin de desteğiyle Türkmendağı ve Cebel Ekrad'a karadan saldırdığı bildirildi. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Esed'e ait kara birlikleri, Lazkiye kırsalında direnişçilerin kontrolündeki köylere yoğun saldırı başlattı.

ACIMAZSIZ BOMBARDIMAN

Direnişçilerin kontrolünde olan bölgelerde yaşayan halk, Esed rejimi ve Rusya'ya ait jetlerin “acımasız bombardımanının” devam ettiğini belirtti. Halep'in sivil savunma örgütü Beyaz Kasklar'da çalışan İbrahim el-Hac, bölgede çok sayıdaki yaralılarla ilgilenecek doktor olmadığını belirtti. Halep Üniversitesi'nde Profesör olan Abdulkafi al-Hamdo ise, “Çektiğimiz acı, herhangi bir dilde ifade edilemez. Çocuklarımıza verecek suyumuz yok. Sivil savunma ekipleri artık yardım getiremiyor ve yollar molozlardan kapalı durumda. Hastanelerde bir yatakta üç-dört kişi tedavi görmeye çalışıyor, yoğun bakım ünitesinde bile” ifadelerini kullandı.

Saldırılar 15 Temmuz'a misilleme

Halep'te bayramın bitişi ile başlayan saldırı dalgasını Yeni Şafak'a değerlendiren direnişçiler bunun başarısız darbe girişimine misilleme olduğunu belirtiyor. ABD, İran, Esed, Rusya ve batılı ülkelerin Halep üzerinden verdiği mesajın net olduğunu belirten Şam Cephesi siyasi sorumlusu Ebû Firas, "Katliamdan sonra sivilleri Türkiye'ye sürecekler” diye konuştu. Eski Halep Askeri Meclisi Başkanı Abdulcebbar Ageydi ise “Yaklaşık 300 bin kişiyi Türkiye'ye göçe mecbur etmek için Halep'e saldırıyorlar, ABD, İran, Avrupa ve Esed bu konuda ittifak halindeler günlük 90 ton bomba sivillerin üzerine atılıyor” açıklamasında bulundu. Halep'i vuran güçlerin 15 Temmuz'un da en büyük destekçileri olduğunu söyleyen Ageydi "Burada mesaj Suriye Halkı kadar Erdoğan yönetiminedir, Halep düşerse Türkiye içinde bir tür kuşatma süreci başlar" şeklinde konuştu.

Savaş suçu

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Halep'te sivillere yönelik hava saldırılarının “savaş suçu” teşkil edebileceğini belirtti. Suriye'de rejimin Halep'i almak için saldırı başlattığını duyurmasının ardından, hava saldırılarında yangın bombası ile sığınakları imha etmek için kullanılan gelişmiş bombaların kullanıldığının rapor edildiği bildirilen açıklamaya göre Ban, “Sivillerin yaşadığı bölgelere yangın bombası gibi silahlarla saldırılması 'savaş suçu' teşkil edebilir. Bugün, sivillerin korunması için verilen küresel taahhütler için kara bir gün” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT