Halep Satrancı

Halep Satrancı

Suriyeli muhaliflerin Halep’te rejim güçlerine verdiği ağır kayıp üzerine Şam ateşkes istedi. BM’ye göre Esed, Halep’e hava saldırılarını 6 hafta durdurmayı kabul etti.

19 Şubat 2015 Perşembe 13:06A+A-

Rusya’nın başkenti Moskova’da Aralık ayı sonunda yapılan Suriye toplantılarında muhalefetin ve BM’nin Halep’te önerdiği “dondurulmuş ateşkes” planını elinin tersiyle iten Beşar Esed rejimi, muhaliflerin son haftalardaki ilerleyişi karşısında geri adım atmak zorunda kaldı. Bunda muhaliflerin Şam ve Halep’te Esed güçlerine verdiği ağır kayıpların etkili olduğu belirtiliyor. Önceki gün, Suriye’deki muhaliflerin çatı birliği olan Şam Cephesi’ne bağlı birlikler, Halep’in kuzeyinde Esed güçlerinin ele geçirdiği köy ve beldelerin denetimini tekrar sağlayarak, 195 askeri öldürdü.


ONLARCA ASKER ESİR


İslami Cephe’nin sorumlularından Salih Anadani, yaptığı açıklamada Hizbullah, İran, Irak ve Afgan Şii destekli rejim güçlerinin, Halep’in kuzeyindeki Melah bölgesi, Hrdeteniyen köyü ile Riytan beldesini ele geçirmesinden sonra yaşanan şiddetli çatışmalarda rejim güçlerinin ağır kayıp verdiğini kaydetti. Anadani, “Muhalif birlikler, Melah 90, Riytan 60 ve Raşiddin’de 45 rejim askerini öldürdü. Onlarca asker ise esir düştü. Başköy, Reytan ile Raşiddin’in kontrolünü sağladık” diye konuştu.


ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR


Hrdeteniyen köyü çevresinde ise iki taraf arasında yoğun çatışmaların sürdüğünü aktaran Anadani, çatışmalar nedeniyle bağlantı yollarının zaman zaman kesildiğini aktardı.
Esed güçlerinin muhalifler karşısında gerilemesi üzerine harekete geçen Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Şam rejiminin Halep’e düzenlediği her türlü hava saldırısına 6 hafta ara vermeyi kabul ettiğini bildirdi.

Esed’e ağır darbe

Esed’e bağlı güçlerin, önceki gün Halep’in kuzeyindeki rejim yanlısı Riytan, Deyr Zeytun, Başköy, Hrdeteniyen köylerine girmesinden sonra muhalifler de tank, havan topu, roket ve doçkalarla karşı saldırıya geçti. Çatışmalarda Şam yönetimi büyük zayiatlar verirken 195 rejim askeri öldürüldü. Muhalifler Başköy, Reytan ile Raşiddin köylerini geri aldı.

Başarılması çok zor

BMGK’daki kapalı toplantıda çatışmaların yerel olarak dondurulması planına ilişkin BM Güvenlik Konseyi’ne bilgi veren De Mistura, toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Suriye hükümeti, Şam’dan açıklanacak bir tarihten itibaren tüm Halep kentine yönelik her türlü hava saldırısı ve ağır silahlarla yapılan saldırıları 6 hafta süreyle durdurmayı kabul ettiğini bildirdi” dedi. Mistura, ancak bunun başarılması zor bir konu olacağının altını da çizdi.

Siyasi çözüm hala uzakta

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Halep’teki ateşkes çağrısının diğer bölgelerde de devreye sokulması gerektiğini vurgulayarak, “Sahadaki gerçekler çatışmaların yerel olarak durdurulması planının başka bölgelerde de hayata geçirilip geçirilemeyeceğini gösterecek” değerlendirmesinde bulundu. Sözlerin hayata geçirilebilmesi durumunda siyasi çözüm çabalarının da beraberinde sürdürüleceğini kaydeden Mistura, kesin çözüme ulaşana kadar olabildiğince fazla sivilin hayatının kurtarılmasının önemli olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT