1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Halep Düşene Kadar Operasyonlar Devam Edecek"
"Halep Düşene Kadar Operasyonlar Devam Edecek"

"Halep Düşene Kadar Operasyonlar Devam Edecek"

Halep'te rejime bağlı askeri bir binanın havaya uçurulmasında aktif rol oynayan Şam Cephesi birlik komutanlarından Ebu Leys, "Halep düşene kadar operasyonlar devam edecek" dedi.

06 Mart 2015 Cuma 14:51A+A-

Önceki gün Halep'teki Hava İstihbarat Şubesi kompleksinde yer alan bir binanın havaya uçurulması ve 2 binanın da ele geçirilmesinde aktif rol oynayan Şam Cephesi birlik komutanlarından Ebu Leys, rejimin "işkence merkezi" olarak kullandığı binaya daha önce birçok kez saldırdıklarını fakat başarılı olamadıklarını söyledi.

AA muhabirine konuşan Ebu Leys, saldırının detaylarını şöyle anlattı:

"Bina çevresinde birkaç günden bu yana çatışmalar yoğunlaştı. İstihbarat binasının denetiminin ele geçirilmesi için Nusra Cephesi, Şam Cephesi, Birinci Alay ve diğer muhalif gruplar operasyona katıldı. Muhalifler, Şam yönetimince işkence merkezi olarak kullanılan Hava İstihbarat Şubesi'ne ait binanın altına tünel kazdı. Kazılan tünellere patlayıcı yerleştirilerek bina havaya uçuruldu."

"Bölgede kazılan tünel ve hendeklerle binanın altına kadar ulaştıklarını" belirten Ebu Leys, "Halep'teki rejimin can damarlarından biri kesildi, Halep'in tamamen elimize geçmesi için bir iki damar kaldı, bunlar da yakında kesilecek" dedi.

İşkence merkezi

İstihbarat binası öteden beri işkence yuvası olarak biliniyordu.

Yerel aktivistlerden Ebu Bişr, "siyasi muhaliflerin korkulu rüyası olan işkence merkezine, başka kentlerden de siyasi tutukluların getirildiğini ve burada işkence edildiğini" belirterek, şöyle konuştu:

"Rejim hava istihbarat şubesini bilgi toplama merkezi olarak kullanmıyordu. Devrimden önce de işkence merkezi olarak biliniyordu. Devrimin başlamasıyla beraber binlerce siyasi tutuklu Hava İstihbarat Şubesi'nin altındaki hücrelerde işkence gördü, bazı siyasiler işkenceden öldü bazısı da ağır hastalıklara yakalandı."

Şam yönetiminin kuzeydeki kentlerin yanı sıra  Lazkiye ve Şam'dan da siyasi tutukluları Halep'teki işkence merkezine getirdiğini dile getiren Ebu Bişr, "Halep'teki hava istihbarat binası ülkedeki en büyük işkence merkezlerinden birisiydi" iddiasında bulundu.

"Rejime ders vermek istedik"

Şam Cephesi'nin saha komutanlarından Ömer Ebu Zeyd, "patlama sonucunda rejim güçlerinin moralinin düştüğünü ve kalplerini büyük bir korkunun sardığını ve her gün yeni yerler alarak ilerlemeye devam ettiklerini" öne sürdü.

Esed güçlerinin infilak ettirilen bina çevresinde birçok ölüsünün olduğunu söyleyen Zeyd, şöyle devam etti:

"Halep düşene kadar operasyonlar devam edecek. Biz bina ve bölgeyi tamamıyla ele geçirene kadar rejimle çatışacağız. Operasyonlarımız Halep'in tamamı ele geçirilinceye kadar devam edecek. Esed güçleri, Hava İstihbarat Şubesi'nde yüzlerce siyasi tutukluya işkence etti. Çok sayıda tutuklu işkence sonucunda havaya uçurulan binada hayatını kaybetti. Muhalifler 3 ay boyunca işkence merkezi olarak kullanılan şube binasının altına tünel kazdı. Kazılan tünele patlayıcılar yerleştirerek binayı havaya uçurdu. Şam yönetimi hava istihbarat binasını ülkede devrim başlamadan önce de tutuklu işkence merkezi olarak kullanılıyordu. Herkes bu şubede çalışanlardan korkuyordu."

Devrimin başlamasıyla rejimin Hava İstihbarat Şubesini aleni olarak işkence merkezine dönüştürdüğünü vurgulayan Zeyd, "Biz de bu işkence merkezini havaya uçurarak rejime ders vermek istedik, muhaliflerin ne kadar güçlü olduğunu kendisine göstermiş olduk" ifadelerini kullandı.

Altı bloktan oluşan Hava İstihbarat Şubesi kompleksindeki binalardan biri, 3 ayda kazılan tünel yoluyla önceki gün havaya uçurulmuş, ikisi de direnişçiler tarafından ele geçirilmişti. Binalardan üçü halen rejimin kontrolünde bulunuyor. Halep'in Cemiyetu'z-Zehra bölgesinde yer alan binaya yapılan saldırıda 50 rejim askeri ölmüş, çok sayıda asker yaralanmıştı.

HABERE YORUM KAT