1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Gizli Zam" Haberlerine EPDK'dan Yalanlama
"Gizli Zam" Haberlerine EPDK'dan Yalanlama

"Gizli Zam" Haberlerine EPDK'dan Yalanlama

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nca, (EPDK) elektrik faturalarındaki “dağıtım bedeli”ne yaklaşık yüzde 250 gizli zam yapıldığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

19 Ocak 2016 Salı 19:57A+A-

EPDK'dan yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında elektrik faturalarındaki “dağıtım bedeli”ne yaklaşık yüzde 250 gizli zam yapıldığı yönünde gerçek dışı haberlere yer verildiği belirtildi.

Acıklamada, “Kurumumuzu yıpratmaya yönelik bu haberlerin baştan aşağı yalan ifadelerle dolu ve maksatlı olduğu kolayca anlaşılmaktadır.” ifadesi kullanıldı.

Elektrik fiyatlarına yönelik herhangi bir “gizli zam”mın söz konusu olmadığı vurgulanan açıklamada, 2016 yılının başlangıcı itibari ile EPDK tarafından yapılan zammın kurumun internet sitesinde kamuoyu ile paylaşıldığı ve Resmî Gazete'de yayımlandığı kaydedildi.

EPDK açıklamasında, gizli bir zamdan söz edilmesinin, iyi niyetle yorumlanması mümkün olmayan açık bir çarpıtma olduğu bildirildi.

“Tüm Türkiye’de Tarifeler Aynı”

Öte yandan, dağıtım bedeli adı altında alınan herhangi bir verginin söz konusu olmadığı belirtilen açıklamada, “Dağıtım bedeli, elektriğin taşınması anlamına gelen dağıtım hizmetinin karşılığında alınmaktadır.” ifadesi yer aldı.

İlgili haberlerde yer alan İstanbul ve Ankara için farklı tarifeler uygulandığı iddiasının da gerçeği yansıtmadığı, tüm Türkiye’de tarifelerin aynı olduğu kaydedildi.

AA

HABERE YORUM KAT