1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Genelkurmay'dan 'Darbe' ve 'Paralel Yapı' Açıklaması
Genelkurmay'dan 'Darbe'  ve 'Paralel Yapı' Açıklaması

Genelkurmay'dan 'Darbe' ve 'Paralel Yapı' Açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı, 'ordu içindeki paralel yapı faaliyetleri' ve 'darbe yapılacağı' söylentilerine yanıt verdi.

31 Mart 2016 Perşembe 09:42A+A-

Genelkurmay Başkanlığı açıklamasında, "Türk Silahlı Kuvvetlerinde hiçbir yasa dışı, emir-komuta hiyerarşisi dışı oluşum ve/veya harekete taviz verilmesi söz konusu değildir." denildi.

Genelkurmay'dan yapılan açıklama şöyle:

"Ülkemizin ve milletimizin birlik, bütünlük ve güvenliği için, görevlerinin ifasında Anayasa'da belirtilen hukuk devleti, hukukun üstünlüğü ve demokratik toplum olmanın gerekleri prensiplerine bağlılığı temel esas alarak, Anayasa ve yasalar çerçevesinde kendisine verilen görevler doğrultusunda yurt içinde ve sınır ötesinde teröristle mücadele eden TSK; bazı il ve ilçelerde de gece gündüz demeden, hiç bir zorluğa aldırmadan, her türlü fedakarlık ve kahramanlığı göstererek, polis ve korucularla omuz omuza operasyonlarını aralıksız sürdürmektedir.

Hal böyle iken bazı medya organlarında hiç bir dayanağı olmadan yapılan haber ve yorumlar doğal olarak kahraman silah arkadaşlarımızın moral ve motivasyonunu olumsuz etkilemekte, tüm mensuplarımızı rahatsız etmektedir.

Milletinin engin sevgi ve güveninden güç alan, demokrasiye bağlılığını her ortamda dile getiren Türk Silahlı Kuvvetlerinde idari ve adli mekanizmalar sürekli ve etkin olarak çalıştırılmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinde disiplin, mutlak itaat ve tek emir komuta esastır. Hiçbir yasa dışı, emir-komuta hiyerarşisi dışı oluşum ve/veya harekete taviz verilmesi söz konusu değildir.

Bambaşka saiklerle yapıldığı anlaşılan ve hiçbir hukuki, insani, vicdani ve akli dayanağı olmayan, basın etiğinden ve üslubundan uzak, haddini aşan haber ve yorumları yapanlar hakkında hukuki işlemler başlatılmış ve suç duyurusunda bulunulmuştur.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

'Darbe' iddiaları

Ordunun darbe yapacağına ilişkin iddialardan birinin sahibi ABD'li Ortadoğu uzmanı Michael Rubin'di. Rubin, "American Enterprise Institute" adlı düşünce kuruluşunun internet sitesinde yayımlanan yazısında "Türkiye’de askeri darbe olasılığının yüksek olduğunu" savunmuştu. Rubin'in bu açıklamaları birçok medya organı tarafından haberleştirilmişti. 

Kaynak: Genelkurmay Başkanlığı

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT