1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. Gebze’de Suriye Halkı İle Dayanışma Gecesi
Gebze’de Suriye Halkı İle Dayanışma Gecesi

Gebze’de Suriye Halkı İle Dayanışma Gecesi

Gebze'de Endülüs Derneği tarafından düzenlenen Suriye halkı İle Dayanışma Gecesine yoğun katılım gösterildi.

14 Ocak 2013 Pazartesi 15:11A+A-

Gebze Endülüs Derneği 11 Ocak Cuma günü saat 19.00’da Osman Hamdi Bey Kültür Merkezinde Suriye Halkı ile Dayanışma Gecesi düzenledi.

Geceye Suriye’de 70 gün tutuklu kalan gazeteci yazar Adem Özköse, gazeteci yazar Kenan Alpay ve Gebze’den Halim Yazıcı konuşmacı olarak katıldı.

Kuran-ı Kerim ile başlayan gecede takdim konuşmasını Halim Yazıcı yaptı. Konuşmasına “Bugün hemen yanı başımızda Suriye’de bir insanlık dramı yaşanmaktadır. Ve biz bugün zalim Esed ve Esed’e destek veren güçlerin karşısında mazlum halkın yanında olduğumuzu ilan etmek ve aynı zamanda toplumumuza hatırlatıcı görevimizi yapmak üzere burada bulunmaktayız.” diyerek başlayan Yazıcı, şunları söyledi:

“Gün bu gündür. Bugün aç olan bir insanı açlıktan kurtarmazsak, o insana tok olduğu günde dünyaları bağışlasak bir kıymeti olmaz. Bugün bu faaliyetleri yapmazsak, rejim devrildikten sonra yapacağımız faaliyetlerin bir kıymeti olmayacaktır. Suriyeli kardeşlerimiz orada kulluk imtihanlarının gereğini yaptıkları gibi, bizlerde burada kulluk imtihanımızın görevlerini yapmalıyız. Faaliyetlerimiz onlara bir ihsan değil, Rabbimize olan kulluğumuzun bir gereğidir.”

Yazıcı, Suriye ile alakalı toplumun sessizliğini eleştirirken sözlerine şöyle devam etti:  “Suriye'ye boş gözlerle bakanların zulme ortaklığı, ihaneti içselleştiren tutumları lanetle anılmayı hak eden büyük bir günah ve büyük bir zavallılıktır. Evet bir yanda şehirleri harabeye çeviren, taş üstünde taş bırakmayan, ekmek kuyruğunda bekleyen kadın, çocuk, genç, yaşlı yüzlerce insanları uçaklarla bombalayan bir Baas vahşeti var. Ama tablo bundan ibaret değil.  Akıl almaz sınır tanımaz bir zulüm ve katliam şebekesine karşı açlık, yokluk  ve imkansızlığa rağmen kahramanca da bir direniş mevcuttur. Ve bu direniş onuru, izzeti, hakka en güzel şahitliği temsil ederken bir yandan aynı şekilde geleceğe dair umudumuzu da yeşertmektedir.

Evet, eğer insanlıktan uzaklaştırılmamışsa, adalet, vicdan, merhamet duyguları yitirilmemişse Suriye’de yaşananlar karşısında acı duymak, öfkelenmek, bir şeyler yapmak için harekete geçmek gerekmektedir. İnsan olan herkes bu vahşet tablosu karşısında mutlaka tavır sahibi olmalıdır. Baas rejimi lanetlenmeli Suriye halkına destek olmak için bir şeyler yapılmalıdır.

Görevimiz sadece Suriyeli mazlumlara açlıktan ölmemeleri için yiyecek ve donmamaları için yakıt temin etmek den ibaret değildir. Güçlü bir uluslar arası desteğe sahip, zalim ve tağutu bir düzene karşı sadece rablerine güvenerek ayağa kalkan ve Allah yolunda her türlü bedeli ödemeyi göze alan izzetli, onurlu bir halkın ümmetin şerefli evlatlarının kıyamını her boyutuyla sahiplenmek zorundayız.”

Daha sonra Adem Özköse geçtiğimiz ay bir belgesel için gittiği Suriye'de yaşanan dramı gözler önüne serdi. Suriye’de her şeyin bir şehit ile başladığını bir toplumu bir şehidin yeşerttiğini dile getirdi. Özköse,  içeride bulunduğu sırada insanların çektiği işkencelerden bahsetti ve Suriye halkı ile birlikte olmanın insani bir görev olduğunu bahsetti.

Kenan Alpay ise Suriye’de çok ciddi bir insanlık sorununun yaşandığını, kadınlara hatta erkeklere, çocuklara tecavüz edildiğini dile getirdi: “Bugün Suriye cihadını kardeş kavgası olarak nitelendirenlerin Hz. Peygamber’in Mekke’de başlattığı kıyamın o zaman ne olduğunu iddia edecekler? Bugün Suriye halkına destek için Suriye’de bulunan destekçiler için küresel savaşçılar iddiasında bulunanların ta Endülüs’e İslam’ı götürmek için mücadele eden Müslümanları hangi isimle isimlendirilecekler?” diye sordu.

Program dua ile son buldu. Program sonunda Suriye halkına destek için KİYAD (Kocaeli İnsani Yardım Derneği) tarafından makbuzlu yardım toplandı.

Dernek Başkanı Hasan Burgaz da Endülüs derneği gönüllülerinin  İHH vasıtası ile Suriye’ye iki tır yardımda bulunacaklarını bildirdiler. Tırların kısa zamanda yerine ulaştırılacağını ve bunu da kamuoyu ile paylaşacaklarını bildirdi

halim_yazici.jpg

kenan_alpay-adem_ozkose.jpg

gebze-dayanisma-gecesi_11ocak2013-03.jpg

gebze-dayanisma-gecesi_11ocak2013-04.jpg

gebze-dayanisma-gecesi_11ocak2013-02.jpg

HABERE YORUM KAT

2 Yorum