1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Gazzeli Polis ve Milletvekillerinden Ölüm Ablukası İsyanı
Gazzeli Polis ve Milletvekillerinden Ölüm Ablukası İsyanı

Gazzeli Polis ve Milletvekillerinden Ölüm Ablukası İsyanı

Gazzeli polisler ve milletvekilleri 6 ayda 100 kişinin açlıktan öldüğü Şam'daki Yermuk Mülteci Kampı'ndaki ablukanın kaldırılması için eylem düzenledi.

06 Şubat 2014 Perşembe 15:40A+A-

Gazze'deki Filistin hükümeti İçişleri Bakanlığı, Suriye'nin başkenti Şam'da Filistinlilerin barındığı Yermuk Mülteci Kampı'na yönelik ablukanın kaldırılması talebiyle eylem düzenledi.

İçişleri Bakanlığı'na bağlı Siyasi ve Ahlaki Rehberlik Kurulu'nun Meçhul Asker Meydanı'nda düzenlediği eyleme polis teşkilatı mensupları ve milletvekillleri katıldı.

Kurul Başkanı Mahmud Azzam, uluslararası insan hakları kuruluşlarını Yermuk Mülteci Kampı'na uygulanan ablukanın kaldırılması için ciddi bir şekilde çalışmaya ve yaşananların karşısında sorumluluk üstlenmeye çağırdı.

AA muhabirine konuşan Azzam, "Bu eylemle Yermuk'teki kardeşlerimizin yanında olduğumuzu tüm dünyaya göstermek istiyoruz. İnsan hakları söylemini dillerinden düşürmeyen ABD ve Avrupa ülkeleri Yermuk'te insanlar açlıktan ölüyor. Kurtarın onları" diye konuştu.

Kampta Filistinlilere yönelik savaş suçu işlendiğini belirten Azzam, Gazze ve Filistin yönetiminin söz konusu ablukaya karşı birlikte hareket etmeleri yönünde çağrıda bulundu.

Suriye Genel Devrim Konseyi'nden (SRGC) yapılan açıklamada, yaklaşık 6 aydır Esed rejimine bağlı güçlerin ablukası altında olan Yermuk Mülteci Kampı'nda açlık ve tıbbi malzeme yetersizliği nedeniyle bugün hayatını kaybeden 4 kişiyle birlikte ölü sayısının 100'e çıktığı belirtildi.

HABERE YORUM KAT