1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Gazze'de Şehit Sayısı 732’ye Yükseldi
Gazze'de Şehit Sayısı 732’ye Yükseldi

Gazze'de Şehit Sayısı 732’ye Yükseldi

İşgalci İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda şehit düşenlerin sayısı 732'ye, yaralananların sayısının ise 4 bin 590'a yükseldi.

24 Temmuz 2014 Perşembe 14:07A+A-

İsrail'in havadan, karadan ve denizden saldırdığı Gazze'nin güneyindeki Huzaa ve Abesan'da, çok sayıda şehit ve yaralı olduğu bildirildi.

Gazze'de görevini fiilen sürdüren eski Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra "İsrail'in Gazze'ye dün düzenlediği hava ve kara saldırılarında çoğunluğu kadın ve çocuk 81 Filistinli hayatını kaybetti, 526 kişi yaralandı" dedi.

Kudra, saldırıların başladığı 7 Temmuz'dan bu yana şehit olan Filistinli sayısının 732'ye, yaralananların sayısının ise 4 bin 590'a yükseldiğini söyledi.

Siyonist İsrail'in saldırılarında yaklaşık 80 evin yıkıldığını ifade eden Kudra, "Hastaneye getirilen cenazelerin çoğu parçalanmış durumda. Saldırılarda evler doğrudan hedef alınıyor" diye konuştu.

İSRAİL HUZAA'DA KATLİAM YAPIYOR

İşgal ordusunun, Gazze'nin Huzaa beldesine düzenlediği bombardımanda, beldenin üçte ikisinin yıkıldığı ve onlarca kişinin öldüğü bildirildi.

Merkezi İsviçre'de bulunan Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi (Euro-Mid)  tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun Huzaa'ya kara, deniz ve havadan hedef gözetmeksizin saldırı düzenlediği belirtilerek, "Şucaiyye'ye hedef gözetmeksizin yapılan saldırıların ardından şimdi de İsrail sınırındaki Huzaa kenti bombardıman ve kuşatma altında, beldenin diğer kentlerle ilişkisi kesildi" ifadeleri kullanıldı.

"Sağlık ekipleri yaklaştırılmıyor"

Keskin nişancıların, evlerin damlarında konuşlandığı, hareket eden herkesi vurduğu kaydedilen açıklamada, "Bölgeden çıkmak isteyen aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Filistinliler, keskin nişancıların hedefi oldu. Savaş uçakları da içinde insan bulunan evleri bombaladı. Beldenin üçte ikisi yıkıldı, onlarca ölü ve yaralı var. Sağlık ekipleri ile ambulanslar İsrail engeli nedeniyle Huzaa'ya giremiyor. Ambulanslara bomba atılarak, uzaklaşmaya zorlanıyor" denildi.

Sağlık Bakanlığı'nın henüz ölü ve yaralı sayısına ilişkin net bilgiye ulaşamadığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Sağlık kaynakları 26 ölü olduğunu aktarıyor. Görgü tanıkları ise bombardıman nedeniyle çok sayıda kişinin enkaz altında bulunduğunu, bu nedenle ölü sayısının daha fazla olacağını söylüyor."

İsrail'in 7 Temmuz'dan bu yana devam ettirdiği saldırıları nedeniyle Gazze'de insani felaket yaşandığı ve trajedinin gün geçtikçe arttığına işaret edilen açıklamada, trajedinin sona ermesi için uluslararası topluma, acil harekete geçme çağrısı yapıldı.

Açıklamada ayrıca, zırhlı araçlarla beldeye giren İsrail askerlerinin bazı kişilerin evlerini basıp ev halkını tek bir odada topladığı ve bu evleri operasyon merkezine dönüştürdüğü belirtildi.

 

HABERE YORUM KAT