1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Gazze'de Onlarca Ev Sular Altında Kaldı
Gazze'de Onlarca Ev Sular Altında Kaldı

Gazze'de Onlarca Ev Sular Altında Kaldı

Gazze'de etkili olan sağanak nedeniyle su basan mahallede mahsur kalanlar küçük teknelerle taşındı.

10 Ocak 2015 Cumartesi 15:03A+A-

Gazze'nin güneyindeki Refah kentinde sağanak nedeniyle onlarca ev sular altında kaldı.

Bölgede Salı gününden beri etkili olan kar fırtınasından sonra bugün sağanak yağışlar nedeniyle Refah kentinin Cemize es-Sebil Mahallesi'nde yaklaşık 50 ev sular altında kaldı.

Cemize es-Sebil Mahallesi'nde mahsur kalanları küçük teknelerle kurtarmaya çalışan sivil savunma ekipleri, sağanak havada pompaların bozuk olması nedeniyle suyun tahliye edilememesinden dolayı zorluk yaşadı.

Gazze Belediyesi, İsrail saldırılarında altyapının hasar görmesi nedeniyle bölgeyi etkisi altına alan yağışlara karşı insani krizin yaşanmaması konusunda uyarı yapmıştı.

HAMAS’tan Yardım Çalışmaları

İslamî Direniş Hareketi (Hamas), Gazze’nin orta kesiminde geçen Çarşamba gününden beri bölgeyi etkisi alan soğuk hava dalgası nedeniyle zor anlar yaşayan yüzlerce aileye yardım elini uzattı.

Çalışmalarla ilgili olarak dün bir açıklama yapan Hamas liderlerinden Yusuf Es-Semmak, Salı günü soğumaya başlayan havaların ardından Hamas’ın oluşturduğu yardım ekiplerinin bölgedeki ailelere yardım dağıtmaya başladığını söyledi.

Es-Semmak yaptığı açıklamada, ekiplerin yüzlerce evin damına naylon çektiğini, Deyr El-Belah’ta 300, El-Meğazi Mülteci Kampı'nda 200 evin yanında Nusayrat ve Bureyc mülteci kamplarıyla Ez-Zevayide köyünde de yüzlerce eve yardım dağıttıklarını ifade etti.

Hamas’a yakın öğrenci birliği olan İslamî Kitle’ye bağlı ekipler de yine Gazze Şeridi'nin orta bölgesinde onlarca aileye yardım etti. Öğrenciler sözkonusu ailelere 300 kumanya yanında kışlık giysi ile ışıldak dağıttı.

Es-Semmak yaptığı açıklamanın devamında, şartların oldukça ağır geçtiği bu dönemde uzlaşı hükümetinin görmezlikten geldiği Gazze halkına imkanları ölçüsünde yardım etmeye devam edeceklerini söyledi.

 

HABERE YORUM KAT