1. HABERLER

  2. HABER

  3. MAVİ MARMARA

  4. Gazi ve Şehitleri İstanbul’a Geldi
Gazi ve Şehitleri İstanbul’a Geldi

Gazi ve Şehitleri İstanbul’a Geldi

Gazze'ye insani yardım taşıyan gemilere İsrail askerleri tarafından yapılan saldırı sonucunda esir edilen kardeşlerimiz ve 9 şehidimizin naşı, dün gece 02.45’te İstanbul’a geldi.

03 Haziran 2010 Perşembe 11:04A+A-

HAKSÖZ HABER

İstanbul'a üç THY uçağıyla 466 yolcu geldi… Ayrıca şehitlerimizin naaşları da İstanbul'a getirildi. Şehitlerimizin kimlik tespiti yapıldı… 2'si ağır 19 yaralı kardeşimiz ise Ankara'ya getirildi. Her iki yerde de hem coşku ve sevinç hem de üzüntü ve keder yaşandı.

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, havaalanında ve Adli Tıp'ta yaptığı konuşmada yaşadıkları süreci anlattı. Yıldırım, kayıp arkadaşlarımızın da olduğuna dikkat çekti.

Milletvekilleri Hüseyin Tanrıverdi ve Zeyid Aslan ile Başbakan Başdanışmanı Nabi Avcı ve Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Halit Çevik de serbest bırakılanların kimlik tespitleri ve uçaklara yerleştirilmelerini koordine etmek için İsrail'de hazır bulundu. Havaalanında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç yolcuları karşıladı ve yaptığı konuşmada yaşananların takipçisi olacaklarını belirtti.

Hem Yeşilköy Havaalanında hem de Yenibosna Adli Tıp'ta yoğun bir kalabalık tarafından karşılanan yolcular uçaktan inerken ve Adli Tıp'a girerken zafer işareti yaptılar…

Rıdvan Kaya: Şehitlerimizin Fedakârlığı Unutulmasın!

Gazze yolcularından Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, ailesi, dostları ve dernek gönüldaşlarıyla kucaklaştıktan sonra, İsrail'in gözü dönmüş bir cani olduğunun bir kez daha görüldüğüne dikkat çekti. Filistinli, Gazzeli kardeşlerimizin yaşadığı zulmün boyutlarını bir nebze de olsa gösteren bu caniliğin hesabının mutlaka sorulması gerektiğini söyleyen Kaya, eğer Türkiye Hükümeti ve Dışişleri Bakanlığı, katliam sonrasında attığı adımları, saldırı öncesinde atsaydı, bu kadar acı bir tablonun yaşanmayacağını ifade etti. Sözü şehitlere getiren Rıdvan Kaya, duygu ve hüzün yüklü bir atmosfer içinde şehit kardeşlerimizin canları pahasına gösterdikleri örnekliğin unutulmaması gerektiğini söyledi. İsrail gibi bir devletin zulmünden Filistinli kardeşlerimizin, tüm insanlığın kurtulması için Rabbimize dua eden Kaya, şehitlerimizin ailelerini tebrik etti.

Rıdvan Kaya'nın yanı sıra Ramazan Kayan, Hakan Albayrak, Mustafa Özcan, Ömer Karaoğlu, Gülden Sönmez, Ahmet Faruk Ünsal, Osman Atalay, Cüneyt Sarıyaşar, Musa Üzer, sitemiz yazarı İbrahim Sediyani, Batman Özgür-Der'den Mehmet Sevim ve Mustafa Afşar, Tokat'tan Doğan Özlük, Antalya'dan Alparslan Arslan ve diğer birçok kardeşimiz de sağlıklı bir şekilde döndüler. Gazze gönüllüsü kardeşlerimiz sevinç gözyaşları içerisinde aileleriyle kucaklaştılar.

9 Şehit Naaşı Geldi

Öte yandan üzüntünün gözyaşlarına karıştığı, boğazların düğümlendiği şehit naaşlarımız tekbirler ve "Şehitlerin Yolunu Sürdüreceğiz!" sloganlarıyla karşılandı. Aileleri ve yakınları tarafından büyük bir metanetle teşhis edilen kardeşlerimizin isimleri şöyle:

CEVDET KILIÇLAR

ALİ HAYDAR BENGİ

CENGİZ AKYÜZ

FURKAN DOĞAN

NECDET YILDIRIM

CENGİZ SONGÜR

İBRAHİM BİLGEN

FAHRİ YILDIZ

ÇETİN TOPÇUOĞLU

Diyarbakır Özgür-Der'den kardeşimiz Çelebi Bozan ile birlikte 3 kişinin kayıp olduğu öğrenildi. Ahmet Aydın B.Mehmet Ali Zeybek ve Uğur Süleyman Söylemez kardeşlerimizin ise ağır yaralı oldukları için getirilemedikleri bildirildi.

HABERE YORUM KAT