1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Firavun’un Gözü Döndü
Firavun’un Gözü Döndü

Firavun’un Gözü Döndü

Mısır’da tansiyon giderek yükseliyor. Mısır halkının diktatörü devirmek için başlattığı gösterilerin 6. gününde koltuğunu bırakmak istemiyen 82 yaşındaki Hüsnü Mübarek, eylemcilere karşı giderek daha sert önlemler almaya başladı.

31 Ocak 2011 Pazartesi 00:39A+A-

Diktatörün göstermelik tavizlerine aldanmayan halkın dün de meydanlara inerek gösterilerini sürdürmesi, Firavun Mübarek'i kızdırdı. Önce kendine sadık orduk komutanlarını toplayan, en yakın batılı dostları tarafından terk etilmeyi hazmedemeyen Mübarek'in gösterilerin bastırılması için emir vermesinden sonra, Mısır savaş uçaklarının, başta başkent Kahire'nin en büyük meydanı Tahrir olmak üzere ülkenin önde gelen büyük şehirlerde toplanan kalabalığın üstünde gözdağı vermek için alçaktan uçtukları gözlendi. Göstericilerin ise, tek yumruk halinde savaş uçaklarına karşı yumruklarını sıkarak, "Ya Mübarek gidecek, ya toptan şehit olacağız" sloganları attığı belirtildi.

Mısır'daki Müslüman Kardeşler Hareketi'nin web sitesinden yapılan açıklamada ise orduya 'vur emri' verildiği iddia edildi.

Dünkü gelişmeler şöyle:

Mübarek'i iktidardan indirmeye kararlı görünen Mısır halkı, dün de sabahın ilk ışıklarıyla birlikte meydanlara indi. Öğle saatlerinde tankların da mevzi aldığı Kahire'nin Tahrir Meydanı'na sloganlar eşliğinde akın eden binlerce gösterici, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in ve önceki gün Devlet Başkanı Yardımcısı olarak atanan İstihbarat Şefi Ömer Süleyman ile Başbakan olarak atanan Ahmed Şefik'in ülkeyi terk etmesi yönünde sloganlar atarak toplandı. Kent merkezinde görülen büyük bir pankartta, "Ordu, Mısır ile Mübarek arasında seçim yapmalıdır" yazısı dikkati çekti.

"Amerikalıların ajanısınız"

İstihbarat Başkanı Ömer Süleyman'ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı atanmasına atfen göstericiler, "Hüsnü Mübarek, Ömer Süleyman, her ikiniz de Amerikalıların ajanısınız" diye slogan attılar. Göstericiler ayrıca, "Mübarek, Mübarek, uçak bekliyor" diye bağırdılar. Dikatör Mübarek'in emriyle ordunun sokağa indiği başkent Kahire'de askerler, göstericileri dağıtamadı. Bir çok yerde askerler ve göstericiler arasında çatışma yerine sıcak sahneler yaşandı. Tankların üstüne askerler yerine göstericiler çıktı. ilk defa Hakimler Kulübü üyesi binlerce hakim de Tahrir Meydanı'na yürüdü.

KOMUTANLARLA TOPLANDI

Gösterilerin yoğunlaştığı sıralarda diktatör Mübürek'in, ülkedeki gelişen olaylar yüzünden bir askeri karargahta üst düzey komutanlarla toplandığı bildirildi. Devlet televizyonu, Mübarek'in önceki gün atanan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman, Savunma Bakanı Muhammed Hüseyin Tantavi, Genelkurmay Başkanı Sami El Anan ve diğer komutanlarla görüşmesinin görüntülerini yayınladı. Resmi haber ajansı da, Mübarek'in güvenlik operasyonlarından sorumlu silahlı kuvvetler merkezinde inceleme yaptığını duyurdu.

GÖZDAĞI UÇUŞLARI

Ordunun başkent Kahire'de kontrolü ele alması sırasında savaş uçakları da Kahire, İskenderiye, Süveyş, Minye gibi büyük kentlerin üzerinde uçuş yaptı. Mısır ordusuna ait büyük askeri konvoyların Kahire'nin dışından içine doğru ilerledikleri belirtildi. Bu arada, polisin ortalıktan kaybolduğu sokaklarda kundakçılık ve yağmanın sabaha kadar devam ettiği belirtiliyor. Polisin neden ortalıkta görülmediği ise bilinmiyor. Polisin bıraktığı boşluğu, sopalarla silahlanmış vatandaşların kurduğu mahalle gruplarının doldurmaya çalıştığı belirtiliyor.  Vatandaşların ayrıca kendi kontrol noktaları ve barikatlarını oluşturduğu bildiriliyor. Bazı gençlik gruplarının Kahire'nin bazı yerlerinde trafiği yönettikleri, gelen geçen arabalara saldıran çeteleri uzaklaştırdıkları da gelen haberler arasında. Mısır'da gösterilerin başladığı Salı gününden bu yana ölenlerin sayısının İse 150'ye yaklaştığı bildirildi.

CEZAEVLERİNDEN 3 BİNİN ÜZERİNDE MAHKUM KAÇTI

Mısır'da Kahire-İskenderiye yolundaki El Kantur el Hayriye bölgesinde bulunan cezaevlerinden 3 binin üzerinde mahkumun kaçtığı bildirildi. Bazı televizyonlar kaçan mahkumlara ateş edildiğini ve cezaevinin önünde bazı mahkumların öldürüldüğünü iddia ediyor. Bu cezaevlerinde tutuklu bulunan 10 kadar Türkten ise haber alınamıyor. Şu ana kadar Türk mahkumların durumuyla ilgili medyada da herhangi bir haber yer almadı.  Bir haber kaynağı, vurulma olaylarının Kahire'nin 100 kilometre kuzeyine düşen Vadi Natrun'daki cezaevinde yaşandığını söyledi. Söz konusu kaynak, aralarında İslamcıların da bulunduğu binlerce tutuklunun, cezaevinde gece çıkardıkları isyanın ardından kaçtığını belirtti. Mısır'daki en büyük muhalefet örgütü Müslüman Kardeşler, liderlik kadrosundan 7 kişi dahil toplam 34 üyelerinin cezaevinden kaçtığını bildirdi.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT