1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. “Firavun Mübarek’in Heykeli Sallanıyor”
“Firavun Mübarek’in Heykeli Sallanıyor”

“Firavun Mübarek’in Heykeli Sallanıyor”

Mısır’da hükümet ve muhalefet kanadı görüşmelere başladı. Yeni bir yol haritası üzerinde çalışan taraflar henüz net bir ilerleme kaydedemedi.

07 Şubat 2011 Pazartesi 17:35A+A-

 

Başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda kamp kuran göstericiler de 'son firavun' olarak nitelendirdikleri Hüsnü Mübarek, görevi bırakana kadar buradan ayrılmamaya kararlı.

Kalabalık öncekilere göre azaldı, ancak 30 yıllık rejimin sona yaklaştığını söyleyen göstericiler protestoya devam ediyor.

Bir gösterici artık sabırlarının taştığını kaydediyor:

"30 yıllık iktidara rağmen hala görevde kalmak istiyor. Bu imkansız. Sadece bizim Arap dünyasında devlet başkanları bunu yapıyor ve bizi belirsizliğe sürüklüyor."

Bir başkası ise burada ölmeyi çoktan göze almış bile: "Ben vasiyetimi yazdım ve yakınlarıma bıraktım. Rejim sona erene kadar buradan ayrılmaya niyetli değilim."

Öte yandan askerler, Tahrir Meydanı'ndaki kalabalığı dar bir alana toplamaya ve trafiği açmaya çalışıyor. Ülkenin diğer şehirlerinde de tansiyon biraz olsun düşmüş görünüyor.

Ancak göstericilerin, Mübarek'e mesajı ise çok net: "Burada oturanların artık yorulmaya başladıklarını düşünüyorlar. Onlara şunu söylüyorum: Mübarek gidene kadar burayı terk etmiyoruz."

Kahire'deki Euronews ekibinden Luis Carballo Tahrir Meydanı'ndaki atmosferi aktarıyor:

"Firavun Mübarek'in heykeli yavaş yavaş sallanıyor. Tahrir Meydanı'ndaki bu ayaklanma ise, Mısır politikasını bilinmeyene doğru götürüyor. Buradakiler Hüsnü Mübarek'in rejiminin yıkılmasının aylar alabileceğini biliyorlar. Ama şunu da biliyorlar ki; ülkede 30 yıldır süren rejim onlara büyük ızdıraplar yaşattı."

euronews

HABERE YORUM KAT