1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. “Firavun Hüsnü”nün Adamları, Seçimde de Kan Döktü
“Firavun Hüsnü”nün Adamları, Seçimde de Kan Döktü

“Firavun Hüsnü”nün Adamları, Seçimde de Kan Döktü

Mısır'da dün yapılan parlamento seçimleri yine bildik görüntülere sahne oldu. Seçim günü en büyük muhalif grup olan Müslüman Kardeşler teşkilatının 100 civarında aday ve üyesi gözaltına alındı. Çıkan olaylarda 1 kişi öldü. Müslüman Kardeşler’in internet s

29 Kasım 2010 Pazartesi 05:47A+A-

 Mısır'daki 508 sandalyeli parlamentonun yeni üyelerinin belirlenmesi amacıyla dün yapılan hileli seçimlerde "Firavun" lakaplı Hüsnü Mübarek'e bağlı güvenlik güçleri terör estirdi, kan döktü.

"MÜSLÜMAN KARDEŞLER"E SALDIRDILAR: 1 ÖLÜ

41 milyon kayıtlı seçmenin katıldığı seçimler nedeniyle Mısır'ın başkenti Kahire'de, Müslüman Kardeşler ile iktidardaki Ulusal Demokratik Partisi (NDP) taraftarları ve polis arasında çıkan çatışmada 1 kişi öldü, 5 kişi yaralandı. Yetkililer, Kahire'nin El Mattariya bölgesindeki bir seçim merkezi yakınında, ateşli silahların da kullanıldığı çatışmada ölen kişinin, bağımsız bir milletvekili adayının kardeşi Amr Seyyid Ebu Hamr olduğunu belirtti. Olayın ardından bölgeye çok sayıda güvenlik gücü takviyesi yapıldı. Bu arada, Kafrı Şeyh bölgesinde de aynı iki grup arasında çatışma çıktığı bildirildi. Mısır medyasında yer alan haberlere göre, Kafrı Şeyh bölgesinde Müslüman Kardeşler üyeleri ile NDP arasındaki çatışma, kentteki seçim merkezine giden Müslüman Kardeşler yanlılarının, belgeleri olduğu halde içeri alınmamaları üzerine başladı. Görgü tanıkları, çatışmada her iki taraftan da yaralılar olduğunu söyledi.

MÜSLÜMAN KARDEŞLERİN İNTERNET SİTESİ SUSTURULDU

Öte yandan Müslüman Kardeşler'den bazı kaynaklar, örgütün www.ikhwanonline.com adlı web sitesinin çökertildiğini ve siteye erişimin engellendiğini ileri sürdüler. Aynı kaynaklar, örgütün internet sitesini hedef alan saldırının iktidardaki NDP yanlısı bilgisayar korsanları tarafından yapılmış olabileceğini iddia ettiler.  Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in lideri olduğu Ulusal Demokratik Parti'nin her zamanki gibi hile ve baskılarla seçimi kazanması bekleniyor. Siyasi gözlemciler, ana muhalefet grubunu oluşturan ve 2005'te yapılan parlamento seçiminde meclisteki milletvekilliklerinin beşte birini kazanan Müslüman Kardeşler'in Mısır hükümetinin sert baskısı nedeniyle bu seçimde aynı başarıyı tekrarlamasının beklenmediğini belirtiyorlar.  Öte yandan Mısır güvenlik güçlerinin, ülkenin Akdeniz kıyısındaki Port Said kentinde, Müslüman Kardeşler örgütünün bağımsız adaylarını ve 100 kadar üyesini gözaltına aldığı bildirildi. Müslüman Kardeşler örgütünden yapılan yazılı açıklamada, güvenlik güçlerinin, Port Said Valiliği'nde kurulan seçim merkezinde adayların ve örgüt üyesi seçmenlerin seçim kartlarına el konularak gözaltına alındıkları ileri sürüldü.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT