1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MORO

  4. Filipinler'de Tarihî Anlaşma İçin İmzalar Atıldı
Filipinlerde Tarihî Anlaşma İçin İmzalar Atıldı

Filipinler'de Tarihî Anlaşma İçin İmzalar Atıldı

Filipinler hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi arasında barış anlaşması resmen imzalandı.

15 Ekim 2012 Pazartesi 14:13A+A-

Filipinler'de hükümet ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi arasında, Manila'daki Malacanang Devlet Başkanlığı Sarayı'nda Filipinler Devlet Başkanı III. Benigno Aquino ile ülkenin en büyük Müslüman grubu olan Moro İslami Kurtuluş Cephesi'nin (MİKC) lideri El Hac Murad İbrahim'in huzurunda barış anlaşması imzalandı.

Malezya'nın arabuluculuğu ile yaklaşık 15 yıl süren barış görüşmelerinin ardından varılan çerçeve anlaşmasının imza törenini Türkiye basınından AA izledi. 

Filipinler Devlet Başkanı III. Benigno Aquino ve Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MİKC) lideri El Hac Murad İbrahim'in huzurunda imzalanan anlaşmanın törenine, Malezya Başbakanı Necib Rezak, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve aralarında Türkiye'nin Manila Büyükelçisi Hatice Pınar Işık'ın da olduğu diplomatik misyon temsilcileri katıldı.  

Çerçeve anlaşma, ülkenin güneyindeki Müslüman azınlık tarafından idare edilecek yeni bir özerk bölge kurulmasını öngörüyor. 

Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkenin güney bölgesinde, merkezi yönetime karşı yaklaşık 40 yıldır devam eden ayaklanmada yaklaşık 120 bin kişi hayatını kaybetmiş, 2 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. AA


İLGİLİ HABERLER:

MILF ile Filipinliler Hükümeti Anlaştı

Morolu Müslümanların 40 Yıllık Direnişleri

 

HABERE YORUM KAT