1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. FETÖ'den Tutuklanan Metin Topuz Hakkında İddianame Kabul Edildi
FETÖ'den Tutuklanan Metin Topuz Hakkında İddianame Kabul Edildi

FETÖ'den Tutuklanan Metin Topuz Hakkında İddianame Kabul Edildi

FETÖ soruşturmasında tutuklanan ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz hakkında hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi.

01 Şubat 2019 Cuma 15:21A+A-

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 35 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianameyi kabul eden mahkeme, ilk duruşmanın 26 Mart'ta yapılmasına hükmetti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, FETÖ şüphelisi eski polisler ve eski firari savcı Zekeriya Öz ile irtibatı tespit edilen, ''Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs'', ''casusluk'' ve ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs'' suçlamasıyla tutuklanan ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz hakkında yürütülen soruşturma sonucu hazırlanan iddianamenin, gönderildiği İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince inceleme işlemi tamamlandı.

İddianamenin kabulüne karar veren mahkeme, savcılığın 17 Aralık Kumpas davasıyla birleştirme talebini ise, söz konusu davada sanık savunmaları ve tanık beyanlarının alınması ve dosyanın mütalaa aşamasına gelmesi nedeniyle reddine karar vererek, bu dava dosyasının ayrı bir esas kaydedilerek görülmesine hükmetti.

Davaya ilişkin hazırlanan tensip zabtında mahkeme heyeti, sanık Topuz'un tutukluluğunun devamına, ilk duruşmanın 26 Mart'ta Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda yapılmasına karar verdi. Heyet, duruşmaların 27 ve 28 Mart'ta da sürdürülmesini de kararlaştırdı.

HABERE YORUM KAT