1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FAS

  4. Fas'tan Suudi Arabistan'a "İdam" Tepkisi
Fas'tan Suudi Arabistan'a "İdam" Tepkisi

Fas'tan Suudi Arabistan'a "İdam" Tepkisi

Fas Tevhid ve Islah Hareketi, Suudi Arabistan'ın, tutuklu üç din adamını ramazan ayından sonra idam etmeye hazırlandığı yönündeki haberlere tepki gösterdi.

26 Mayıs 2019 Pazar 22:22A+A-

Ülkede iktidarın başını çeken Adalet ve Kalkınma Partisinin (PDJ) sivil kanadı ve ülkenin en önemli sivil toplum hareketlerinden Tevhid ve Islah Hareketi, Riyad yönetimine, tutuklu üç din adamını ramazan ayından sonra idam etmeye hazırlandığı haberlerine açıklık getirmesi çağrısında bulundu.

Açıklamada, Suudi Arabistan'dan, söz konusu haberler doğru ise bu karardan dönmesi ve tutuklu olan tüm fikir ve din adamlarını serbest bırakması istendi.

Açıklamada ayrıca İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ülkeleri liderlerinden, bu gibi hükümlerin engellenmesi ve alimlerin serbest bırakılması için gerekli tüm gayretin gösterilmesi talep edildi.

Suudi Arabistan'ın İslam alimlerini idama hazırladığı iddiası

Suudi Arabistan'ın aralarında tanınmış İslam alimi Selman el-Avde'nin de yer aldığı tutuklu üç din adamını ramazan ayından sonra idam etmeye hazırlandığı iddia edilmişti.

İngiltere merkezli "Middle East Eye" internet sitesinin iki hükümet kaynağı ve alimlerden birinin akrabasına dayandırdığı haberde, Suudi Arabistan'da 2017'de tutuklanan İslam alimi Selman el-Avde, Hatip Avad el-Karni ve dini televizyon program sunucusu Ali el-Ömeri'nin ramazan sonrasında idam edileceği ileri sürülmüştü.

Suudi Arabistan'da tutukluların haklarını savunan Twitter hesabı "Düşünce Mahkumları"nda da "Din adamlarının idam edilmesi suçtur" şeklinde etiket oluşturulmuştu.

Söz konusu Twitter hesabında, Suudi Arabistan makamlarına tüm düşünce suçlularının serbest bırakılması, akademisyen, din adamı ve aktivistlere yönelik tüm adil olmayan yargılamaların durdurulması çağrısı yapılmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT