1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FAS

  4. Fas'ta 'Büyük Dönüş Yürüyüşü'ne Destek Gösterisi
Fas'ta 'Büyük Dönüş Yürüyüşü'ne Destek Gösterisi

Fas'ta 'Büyük Dönüş Yürüyüşü'ne Destek Gösterisi

Fas'ın en büyük kenti Kazablanka'da "Büyük Dönüş Yürüyüşü"ne destek için gösteri düzenlendi.

20 Mayıs 2018 Pazar 22:57A+A-

Faslı sivil toplum kuruluşlarının (STK) çağrısı üzerine kentin merkezinde yer alan Zafer Meydanı'nda toplanan binlerce gösterici, ABD'nin İsrail'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını protesto etti.

Filistin bayrakları ile "Büyük Dönüş Yürüyüşü"ne destek veren mesajların yazılı olduğu pankartlar taşıyan göstericiler, sık sık İsrail ve ABD aleyhine sloganlar attı.

Gösteriye katılan Islah ve Tevhid Hareketi Lideri Abdurrahim Şeyhi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Filistin'e destek için geçen hafta başkent Rabat'ta düzenlediğimiz gösterinin bir devamı olarak bu hafta da Kazablanka'da bir araya geldik. Fas halkı, ABD'nin ve işgalci İsrail'in Filistin'de yaptıkları zulmü protesto ediyor ve daha önce olduğu gibi bugün de ABD ve İsrail'i şiddetle kınıyor." dedi.

Şeyhi, "Büyük Dönüş Yürüyüşü ve ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması sürecinde Fas halkı, düzenledikleri onlarca gösteriyle Filistinli kardeşlerinin yanında ve onlarla dayanışma içinde olduğunu göstermiştir." diye konuştu.

Gösterileri organize eden STK'lardan "Normalleşmeye Karşı Fas Gözlemevi" Genel Sekreteri Aziz Henavi de "Fas halkı, ABD yönetiminin Filistin'deki yasa dışı girişimlerini kınadığını ve bu girişimlere karşı olduğunu en güçlü şekilde ifade etmek için gösteri düzenliyor. Kudüs, Filistin'in ebedi başkentidir, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını kabul etmiyoruz." ifadelerini kullandı.

Filistinlilerin 60'ın üzerinde şehit verdiği hatırlatan Henavi, yapılan gösterilerin barışçıl olmasına rağmen İsrail'in acımasızca insanları katlettiğini vurguladı.

AA

HABERE YORUM KAT