1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FAS

  4. Faslı Çocukların Yüzde 40’ı Yoksulluk Çekiyor!
Faslı Çocukların Yüzde 40’ı Yoksulluk Çekiyor!

Faslı Çocukların Yüzde 40’ı Yoksulluk Çekiyor!

Yapılan bir araştırma Fas’ta çocukların yüzde 40’ının “çok boyutlu yoksulluk” içinde olduğunu ortaya koydu.

08 Mayıs 2018 Salı 09:37A+A-

Fas Ulusal İnsani Gelişme Gözlemevi tarafından başkent Rabat’ta düzenlenen basın toplantısında, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ile Fas’ta çocuklara yönelik yapılan ortak araştırmanın sonuçları açıklandı.

AA’da yer alan habere göre, açıklamada, 17 yaşına kadar olan çocukları kapsayan araştırmanın, çocukların sağlık, beslenme, eğitim, suya erişim, barınma, sağlık sigortası, iletişim ve bilgiye ulaşım gibi kriterlere dayandığı belirtildi.

Araştırmanın temeli olan kriterlerden en az iki tanesine ulaşamayan çocukların “çok boyutlu yoksulluk” içinde olduğu kaydedildi.

Araştırma, Faslı çocukların yüzde 39,7’sinin “çok boyutlu yoksulluktan” muzdarip olduğunu, bunlardan yüzde 68,7’sinin köylerde yaşayan çocuklardan oluştuğunu ortaya koydu.

Son 30 yılda Fas’ta özellikle çocuk ve anne sağlığı, eğitim, gelişim ve çocuk koruma alanında önemli gelişmeler kaydedildiği belirtilen araştırmada, çocuk haklarının iyileştirilmesi ve çocuklara daha iyi bir gelecek sunulması için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiği vurgulandı.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT