1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Ezher Şeyhi: “Terörün Sebebi Batı’dır!”
Ezher Şeyhi: “Terörün Sebebi Batı’dır!”

Ezher Şeyhi: “Terörün Sebebi Batı’dır!”

El Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib, "Bin Laden’in öldürülmesi İslam dünyası için önemli bir olay. Terörün gerçek sebepleri doğu değil batıdır." dedi.

04 Mayıs 2011 Çarşamba 11:40A+A-

Müslüman Kardeşler ile Ezher Şeyhi yıllar sonra bir araya geldi.

Yaklaşık 30 yıl aradan sonra Müslüman Kardeşler Mürşidi Muhammed Bedii ve El Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib, El Ezher Üniversitesinde bir araya geldi. Görüşmede Müslüman Kardeşler eski Mürşidi Muhammed Mehdi Akif de hazır bulundu.

Görüşmeden sonra basın açıklaması yapan El Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib, El Ezher Üniversitesi'nin yarısına yakının Müslüman Kardeşler'den oluştuğunu ifade etti. Ülkedeki genel havanın böyle bir beklenti içinde olduğu için bir araya geldiklerini ifade eden Tayyib, Bin Laden'in öldürülmesi ile ilgili bir soruya; "Bu İslam dünyası için önemli bir olay. Bin Laden'i öldürmekle Ortadoğu ve İslam dünyasında terör sona ermedi. Terörün gerçek sebepleri doğu değil batıdır. Bölgede zalim ve saldırgan bir İsrail'in olması ve İsrail'in bölgeyi kontrol etmesi terörün birinci sebebidir." dedi.

Usame Bin Laden'in naaşının denize atılması konusunda ise Tayyib şunları söyledi:

"Ölüye eziyet vermek gayrimüslim ve hayvan bile olsa haramdır. Bu ahlak dışı bir davranıştır, kabul edilemez. Ölüye saygı İslam fıkhında yaşayan insana saygı ile aynıdır. Ölü hayatta olan insanın eziyet çektiği şeylerden eziyet çeker. İslam fıkhı medeniyet fıkhıdır. İslam sistemi medeniyet sistemidir. Ölüyü denize atmak ve buna benzer uygulamalar ahlaki cürümdür, suçtur. İslam bu tür uygulamalardan böyle şeylere yeltenen medeniyetlerden beridir uzaktır."

Müslüman Kardeşler Örgütü, Mısır 1. Cumhurbaşkanı Cemal Abdunnasır döneminde yasaklanmıştı. İslam dünyasının en eski ilahiyat üniversitesi olan ve en önemli fetva merkezi sayılan El Ezher ile Müslüman Kardeşler Örgütü, El Ezher'in devlet kontrolünde olması nedeniyle, 30 yıla yakın bir süredir resmen görüşmüyorlardı. El Ezher'in başta peçeyi yasaklayan fetvası olmak üzere bir çok kararı Müslüman Kardeşler Örgütü tarafından eleştirilmişti.

HABERE YORUM KAT