1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Evlilik Programlarına Para Cezası Verildi
Evlilik Programlarına Para Cezası Verildi

Evlilik Programlarına Para Cezası Verildi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), kurula en çok şikâyet edilen programlardan olan evlilik programlarına müeyyide uyguladı. Bu kapsamda Star, Fox, Kanal D, ATV ve Flash TV'ye para cezası verildi.

23 Haziran 2016 Perşembe 13:09A+A-

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yetkililerinden alınan bilgiye göre, üst kurulun 16 Haziran'daki toplantısında evlilik programları da ele alındı.

Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkındaki Kanun uyarınca, üst kurula en çok şikâyet edilen evlilik programlarına, içeriğinde argo sözcükler ile genel ahlaka aykırı ifadelerin yer alması, adaylar arasında hoş karşılanmayan davranışların görülmesi, sansasyonel kişiler ile cast oyuncularına ısrarla yer verilmesi, olayların dramatize edilerek adeta tiyatro sahnesine çevrilmesi, evlilik dışı amaçlarla katılım sağlanması, özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi, insan onuruna aykırı yayınların yapılması ve toplumsal değerlerin hiçe sayılması gerekçeleriyle müeyyide uygulandı.

Bu çerçevede, RTÜK'ten evlilik programı yayımlayan Star, Fox, Kanal D, ATV ve Flash TV'ye para cezası verildi. Ceza, kanalların aylık gelirlerine göre farklı oranlarda belirlenecek.

Vatandaşlardan gelen yoğun tepkiler üzerine evlilik programlarını yakın takibe alan RTÜK, daha önce programların yapımcıları ve bunların yayımlandığı televizyon kanallarının yetkilileriyle toplantı yapmış ve uyarıları dikkate almayan kanallara yine ceza vermişti.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum