1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Ev ve El Yapımı Bombalarla Direniyorlar!
Ev ve El Yapımı Bombalarla Direniyorlar!

Ev ve El Yapımı Bombalarla Direniyorlar!

Suriye’de Esed güçlerinin aralıksız süren saldırılarına direnen muhaliflerin “bomba üretim atölyesi” görüntülendi.

19 Şubat 2013 Salı 15:29A+A-

HAKSÖZ-HABER

Suriyeli muhalifler, kontrolünü aldıkları kentlerde kurdukları ‘merdivenaltı’ bomba imalathanelerinde yaptıkları el yapımı bombalarla Esed ordusuna karşı amansız bir direniş veriyor.

Vatan gazetesi muhabiri Kenan Butakın’ın İdlib’de bir evde bomba imal ederken görüntülediği muhalifler, direnişin hangi araçlarla sürdüğünü gözler önüne seriyor.

Scud’a Karşı Tüp Bomba

Esed birlikleri, Halep ve Deyr ez-Zor şehirlerinin kontrolünü tamamen ele geçirmeye çalışan muhaliflere yoğun hava saldırıları ve scud füzeleri ile karşılık verirken, muhalifler de derme çatma atölyelerde ürettikleri el yapımı bombalarla savaşıyor. Bir evin içine gizlenmiş bomba atölyesinde her gün 50’nin üzerinde molotofkokteyli, Suriye tanklarını imha etmek için benzerleri Irak’ta görülen ubvet bombaları ve tüplerin içerisine yerleştirilen TNT bombaları üretiliyor. Muhalif askerler, bu bombaları gübre, asit, alüminyum tozu, antifriz ve kimyasal maddelerle üretiyor.

suriyeli-muhaliflerin-bomba-uretim-tesisi2-syria.jpg

Tanklara Karşı Molotof ve Ubvet

Şehir içlerindeki çatışmalarda en fazla molotofkokteylleri kullanılıyor. Suriye tanklarını imha etmek için de yollara ubvet bombaları yerleştiriliyor. Bu bombalara fünye eklenip, telefon veya uzaktan kumanda ile 1 kilometre mesafeden ile patlatılıyor. Muhalif askerler, etrafta sinyal kesici olduğunda etkili olmayan bombaları bu kez de uzun kablolar kullanarak patlatıyor. Üretilen en etkili bombalardan biri de tüplerin içerisine yerleştirilen TNT bombaları. Özgür Suriye Ordusu, bu bombaları ele geçirmek istediği binalar ve noktalar için kullanıyor.

Ubvet diye adlandırılan ve bir silindirin içine gübre, asit, alüminyum tozu yerleştirilerek yapılan 20 kiloluk bombalar, koskoca bir tankı yerle bir edebiliyor. Ubvet bombaları, patlama anında 3 bin derecelik ısı çıkıyor. 

Vatan muhabiri, gözlemlerini şöyle aktarıyor:

Dibimizde Bomba Patladı

“İdlib’e doğru yol alırken, muhaliflerin kullandığı aracımızın lastiği patladı. Aracın tekerleği değiştirilirken de, en az 1 kilometre yüksekten uçan Esad güçlerine ait bir Rus yapımı helikopter 5 kilometre uzağımızdaki, Jisr ash-Shugur kasabası civarında bulunan bir muhalif noktasına fıçı diye tabir edilen bombalardan bıraktı. Bizlere sadece bir tepe uzaklıkta bulunan noktada, son derece şiddetli bir patlama yaşandı ve dumanlar yükselmeye başladı.”

suriyeli-muhaliflerin-bomba-uretim-tesisi_vatan.jpg

HABERE YORUM KAT