1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed'e Tanınan Süre Bugün Doluyor
Esede Tanınan Süre Bugün Doluyor

Esed'e Tanınan Süre Bugün Doluyor

Suriye'nin katliama son vermek için kabul ettiği 10 Nisan tarihi bugün doluyor.

10 Nisan 2012 Salı 09:47A+A-

BM temsilcisi Kofi Annan, katliamdan kaçarak Türkiye'ye sığınanları görmek için bugün Hatay'da olacak. Ardından Esed'in destekçisi İran'a gidecek. Suriye'deki katliamın devam ettiğini vurgulayan Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru ise bugünden itibaren yeni bir dönemin başladığına dikkat çekti.

Suriye'nin katliama son vermek için kabul ettiği 10 Nisan tarihi bugün doluyor. Ancak Ankara, operasyonların şiddetle devam etmesi üzerine artık bu tarihin geçerli olmadığını bildirdi. Açıklama, Suriye sınırından Türkiye'deki kamplara ateş açıldığı haberlerinin hemen ardından geldi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, "10 Nisan kadük oldu. Salı gününden itibaren yeni bir dönem başlayacak." dedi.

BM ve Arap Ligi Özel Temsilcisi Kofi Annan da Türkiye'ye sığınan Suriyelileri ve sınırdaki vahim durumu bizzat görmek üzere bugün Hatay'da olacak. Annan, 4 saatlik ziyaretin ardından Suriye konusunda kilit ülkelerin başında gelen İran'a geçecek. Şiddetten Türkiye'ye kaçan Suriyelilerin sayısı ise 25 bine dayandı

Ankara 10 Nisan'ı beklemeden Kofi Annan'ın Esed'e sunduğu planın artık geçerli olmadığını bildirdi.

Açıklama, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Koru'dan geldi. Açıklama Suriye sınırından Türkiye'deki kamplara ateş açıldığı haberlerinin birkaç saat arkasından geldi. Büyükelçi Koru bir soru üzerine Annan'ın barış planının gerçekleşmeyeceğinin anlaşıldığına dikkat çekerek, "10 Nisan tarihi artık kadük oldu gibi gözüküyor. Kofi Annan'ın ziyareti olacak bölgeye. O da bizzat görecek kendi gözleriyle, Suriyelilerle kendisi de görüşecek. Dolayısıyla öyle zannediyorum ki salıdan itibaren yeni bir dönem başlayacaktır." ifadelerini kullandı. Naci Koru, Suriye'den gelenlerin sayısının son iki haftada iki katına çıktığını vurgulayarak daha da artmasından endişe duyduğunu anlattı.

Koru, Kilis'teki kamplara Suriye'den ateş edilmesiyle ilgili incelemenin sürdüğünü ifade ederek, "Ne kadar ciddidir, bize karşı bir hareket midir yoksa Suriye'den intikal eden bir ateş olayı mıdır değerlendiriyoruz." şeklinde konuştu. Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin sayısı 50 bini geçerse Suriye'de güvenli bölgeler oluşturulacağına dair haberlerle ilgili Büyükelçi Koru, "Bu tür spekülasyonlara şu an çok fazla kapılmamak lazım." dedi.

Kofi Annan bugün Hatay'da temaslarda bulunacak. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hafta sonu kendisini arayan Annan'a "Durumu yerinde görmek için gerekirse Türkiye'ye gelerek Suriyeli sığınmacılarla görüşebilirsiniz. Kapımız açık." demişti. Annan da ilk fırsatta Türkiye'ye gelerek Suriyeli sığınmacılarla görüşmek istediğini bildirmişti. Annan doğrudan Hatay'a gelerek kampları ziyaret edecek. 4 saatlik ziyaretin ardından ise İran'a gidecek.

 

HABERE YORUM KAT