1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed-Rusya İttifakının Sesi Sputnik’in Haber Tarzı: IŞİD’in Uyuşturucu Trafiği (!)
Esed-Rusya İttifakının Sesi Sputnik’in Haber Tarzı: IŞİD’in Uyuşturucu Trafiği (!)

Esed-Rusya İttifakının Sesi Sputnik’in Haber Tarzı: IŞİD’in Uyuşturucu Trafiği (!)

Esed rejimi uyuşturucu üretip Lazkiye limanında gümrükleyip İtalya’ya sokuyor. Esed-Rusya ittifakı adına Sputnik uyuşturucu suçunu İŞİD’e fatura ediyor.

03 Temmuz 2020 Cuma 01:54A+A-

HAKSÖZ-HABER

1 Temmuz günü bazı İtalyan haber sitelerinde geçilen bu haber, Sputnik için epey kullanışlı gelmiş olmalı ki hiç kaçırmadan servis etmiş. Tabi ki haberin sıhhati ile ilgili çok fazla soru sorma ihtiyacı duymamışlar.

Esed-Rusya ittifakının sesi Sputnik’in haberi sunuş tarzı:

İtalya'nın güneyinde Napoli Gümrük Muhafaza Polisi, IŞİD'in Suriye'de ürettiği tespit edilen 14 ton uyuşturucu hapın ele geçirildiğini duyurdu. Dünyada şimdiye kadar yapılan operasyonlar arasında bir kerede ele geçirilen en yüksek miktardaki amfematin hapı olduğu belirtildi.

Napoli Savcılığı'nın talimatıyla düzenlenen operasyonla ilgili Gümrük Muhafaza Polisi'nin yaptığı açıklamada, "dünyada şimdiye kadar yapılan operasyonlar arasında bir kerede ele geçirilen en yüksek miktardaki amfematin hapı olduğu" bildirildi.

 

Salerno Limanı'nda gerçekleşen operasyonda ele geçirilen toplam 84 milyon adet amfematin hapının IŞİD militanlarınca örgüte finansman sağlamak için Suriye'de üretildiği bilgisi paylaşıldı.

 

'Örgüte 1 milyar euro'nun üzerinde finansman sağlayabilirdi'

Açıklamada, bu kadar büyük miktardaki amfematin hapının yasa dışı yollardan satışının, örgüte 1 milyar euro'nun üzerinde finansman sağlayabileceği vurgulandı.

 

Napoli kentinin yaklaşık 50 kilometre güneyindeki Salerno Limanı'na gelen üç farklı konteynerden çıkan, yaklaşık iki metre yükseklikte ve 140 santimetre çapındaki, endüstriyel dev kağıt silindir paketlere gizlenen uyuşturucunun özel tarayıcılar ile analiz edilerek ortaya çıkarıldığı belirtildi.

 

Ülke basınına bilgi veren İtalyan makamları da IŞİD'in kendi faaliyetlerini, büyük ölçüde Suriye'de üretilen ve bu nedenle dünyanın önde gelen amfematin üreticisi haline gelen narkotik madde kaçakçılığıyla finanse ettiğine dikkati çekti.

Yetkililer, söz konusu amfematin hapının, IŞİD militanları arasında kullanımının da popüler olduğunu, geçmişte Paris'te örgüte ait birkaç eve düzenlenen operasyonlarda bu uyuşturucuya rastlandığını kaydetti.

*

Gerçekleri okuyucularından gizlemeye çalışan propaganda sitesi Sputnik, artık herkese gülünç gelen “IŞİD korkusunu” kullanarak, savunucusu olduğu Esed rejimi ve onun suç ortakları Rusya, İran ve YPG’yi aklama peşinde. IŞİD’in bölgede gerilediğini, en son lideri Bağdadi’nin de ölümüyle tümüyle yer altına çekildiğini yani artık doğru dürüst varlık bile gösteremediğini çok iyi bilen Sputnik, sanki bunlardan haberi yokmuş gibi, IŞİD’in 14 ton uyuşturucu üretip bunu Suriye içinde istediği şekilde dolaştırdıktan sonra bir de Lazkiye Limanı’ndan Avrupa’ya yollamış olabileceği ihtimalini vurgulamış oluyor böylece. Pes! Hâlbuki Sputnik, farklı bölgelerde Rusya ve ABD ile kol kola olan YPG’nin geçmişe dayalı uyuşturucu tecrübesini hatırlamış olsaydı 14 ton uyuşturucuyu üretme ihtimali olan bir örgütü de hatırlamış olurdu. Veyahut yurt dışındaki vatandaşlarından para dilenecek duruma gelen Esed rejiminin maddi krizi aşmak adına pekâlâ uyuşturucu ticaretine de girebileceği ihtimalini göz önünde bulundururdu.  Ancak gerçekler için değil propaganda için yayıncılık yapınca böyle oluyor demek ki! Olgular görmezden gelinip veriler kendi gerçeklerinize göre eğilip bükülebiliyor.

Halbuki son süreçte yaşanan birkaç gelişme dikkate alındığında tek başına bunlar bile Esed rejiminin acil ve çok büyük paralara ihtiyacı olduğunu göstermeye yeter.

Düşen petrol fiyatları sebebiyle Rusya ve İran’dan gelen destek çok düştü. Sezar yaptırımları da krizi büyüttü. Dolayısıyla rejim bunu uyuşturucu parasıyla telafi etmeye girişti.

İşkence ve katliamı temel strateji haline getiren Esed rejiminin uyuşturucu imal edip pazara sürmesi şaşırtmadı kimseyi.

Nitekim aşağıda derlediğimiz yorumlarda da bu hususlar vurgulanıyor:

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum