1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Rejimi Hastanelere Saldırıyor
Esed Rejimi Hastanelere Saldırıyor

Esed Rejimi Hastanelere Saldırıyor

Suriye'de şiddetli çatışmaların yaşandığı Halep kentinde büyük zorluklarla faaliyet gösteren hastaneler de rejimin saldırılarının hedefinde. Al Jazeera Türk kent merkezindeki bir hastaneye girdi.

12 Ocak 2015 Pazartesi 13:24A+A-

Yılmaz Bilgen/ Al Jazeera

4. yılına giren Suriye savaşında direnişin merkezi olarak gösterilen ve Suriye’nin ikinci en büyük şehri konumundaki Halep’te sağlık hizmeti veren Sahur Sahra Hastanesi Başhekimi Sahir Mustafa Al Jazeera Türk’e konuştu.

Toplam 3 kattan oluşan hastanede günlük  100 ila 150 arasında hastaya baktıklarını ifade eden Mustafa bazı günler hastaneyi tamamen boşalttıklarını, yoğun varil ve füze saldırılarından dolayı hizmet veremediklerini söylüyor.

Hastane çevresinde çekim yapılmaması konusunda ısrarcı olan hastane yöneticileri buna sebep olarak da daha önce 4 kez doğrudan uçak saldırılarına hedef olmalarını gösteriyor.  

Hastanelerinde bakılan hastaların tamamına yakınının varil, füze ve keskin nişancı saldırılarından etkilenen sivillerden oluştuğunu belirten Sahir Mustafa şunları söyledi.

"Burada gerek doktor kadrosu gerekse tıbbi araç gereç donanımı açısından oldukça zor şartlarda hizmet veriyoruz. Bazı günler yoğun varil saldırılarından dolayı çok sayıda ve tehlikeli hasta geliyor. Burada ilk müdahalede bulunup onları büyük oranda Türkiye’ye sevk ediyoruz. Bizim burada yapabileceklerimiz çok kısıtlı. Ayrıca hastanemiz bombardımanlara hedef olduğu için güvenli de değil. Sırf bu sebeple bazı günler hastanemizi kapatmak zorunda kalıyoruz."

'Duyarsız kalmasınlar'

Suriye dışında yaşayan doktorlara da seslenen Doktor Mustafa, "Bizim burada imkansızlıklar içerisinde olduğumuzu unutmasınlar ve imkanları ölçüsünde bize destek sunsunlar. Suriye dışına çıkmış doktorlarımızın gerek tedavi gerekse de tıbbi araç gereç ve ilaç desteğinde bulunmalarını istiyorum. Lütfen bu duruma duyarsız kalmasınlar" diyor.

Hastane içerisinde müdahale edilenler çoğunlukla çocuk, yaşlı ve kadınlardan oluşuyor.

Halep’in Şeyh Said mahallesinde oturan ve okula giderken Esed bölgesinde bulunan keskin nişancının hedefi olduğunu söyleyen 15 yaşındaki Eymen Nasır da hastanede tedavi görenler arasında. Kendisinin sadece okula gittiğini ve neden vurduklarını anlamadığını söyleyen Eymen, "Bizi vurmaları Esed askerlerine ne kazandırıyor, beni neden vuruyor anlamıyorum" diyor.

Halep Askeri Meclisi Başkanı Zahir Sakit ise konuyla ilgili olarak bazı aylar sadece Halep merkezine düşen varil bombası sayısının 700 ile 900 arasında değiştiğini belirtiyor. Sahir Sakit ayrıca her bir varil bombasının 15-20 evi harabeye çevirdiğini ve yine çevrede bulunan 10 ila 15 eve de ciddi hasar verdiğini ifade ediyor.

Halep merkezde bulunan ve muhalifler tarafından kontrol edilen, Mesakin Henanu, Sükkari, Tarık el Bab, Şaar, Bostan Paşa, Selahaddin, Haydariye, İnzarad semtleri varil bombardımanlarının en fazla hedefi olan bölgeler.

HABERE YORUM KAT