1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Katletmeye Devam Ediyor: 34 Ölü
Esed Katletmeye Devam Ediyor: 34 Ölü

Esed Katletmeye Devam Ediyor: 34 Ölü

Esed güçlerinin ülke genelinde düzenlediği saldırılarda 34 kişi hayatını kaybetti.

21 Kasım 2013 Perşembe 07:48A+A-

Esed güçlerinin çeşitli kentlere ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda 1'i çocuk, 4'ü kadın olmak üzere 34 kişi hayatını kaybetti.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, Esed güçlerinin düzenlediği saldırılar sonucunda başkent Şam'ın banliyölerinde 19, Hama, Halep ve Dera'da dörder, İdlib'de 2 ve Deyru'z Zor'da 1 olmak üzere toplam 34 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi'nden (SRGC) yapılan açıklamada da Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı birliklerin Rakka yakınlarındaki 17. Tümen'e saldırarak buranın güvenliğini sağlayan kontrol noktasının denetimini ele geçirdiği ve 10 rejim askerinin esir alındığı belirtildi.

Silahlı muhaliflerin tümende rejimin denetiminde olan bölgeleri roket, havan topu ile yerli yapımı füzelerle vurduğu kaydedilen açıklamada, Rakka kentine karadan karaya atılan bir füzenin düştüğü vurgulandı.

Esed güçlerinin Halep'te tarihi Emevi Cami ile çevresindeki bölgelerin denetimini muhaliflerden almak için söz konusu bölgeye ağır silahlarla saldırısı sonucunda caminin doğu kısmındaki duvarın yıkıldığı ifade edilerek, Emevi Cami ile çevresinde silahlı muhaliflerle rejim güçleri arasında yoğun çatışmaların yaşandığı iletildi.

Rejime bağlı güçlerinin Halep Kalesi'ne giden yolların muhaliflerin denetiminde olması nedeniyle bölgeye tank ve roketlerle saldırdığı bildirilen açıklamada, orduya ait savaş uçaklarının muhaliflerin bulunduğu bölgeleri bombaladığı belirtildi.

Orduya ait bir savaş uçağının İdlib'in Maarratu'n-Numan ilçesine varil bombası atması sonucunda onlarca evin yıkıldığı ve enkazdan çok sayıda yaralının çıkartıldığı ifade edildi.

Açıklamada, Esed güçlerinin başkent Şam'ın Haresta, Duma, Dareyya, Berze, Yermuk ve Kabun bölgelerine havan topu, roket ve savaş uçaklarıyla saldırdığı da kaydedildi.

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT