1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Elektrik Direklerini Hedef Alıyor
Esed Elektrik Direklerini Hedef Alıyor

Esed Elektrik Direklerini Hedef Alıyor

Esed güçlerinin saldırılarında elektrik şebekesi zarar gören Halep'te halk, hasarlı trafo ve direkleri kendi imkanlarıyla onararak elektrik sorununa çözüm bulmaya çalışıyor.

30 Aralık 2014 Salı 14:25A+A-

Suriye'de uzun süredir rejimin kara ve hava saldırılarına maruz kalan Halep'te, kış aylarında yakacak odun ve mazot sıkıntısı çeken halk, hasarlı trafo ve elektrik direklerini onararak elektrik sorununa çözüm bulmaya çalışıyor.

Yerel kaynaklar, rejime ait savaş uçakları ile helikopterlerinin Halep'te yönetim karşıtlarının kontrolündeki bölgelere "varil ve vakum bombalarıyla" saldırması sonucunda kentin alt yapısının çöktüğünü, elektrik şebekelerinin de büyük hasar gördüğünü belirtiyor.

Elektrik mühendisi Ebu Yahya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hasar gören trafo ve elektrik şebekelerini kendi imkanlarıyla onarmaya ve elektrik sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Halep'te direnişçilerin denetimindeki İnzarat, Şebabiye, Hulok, Şeyh Maksud ve Eşrefiye bölgelerine giden yüksek gerilim hatlarının, rejimin hava saldırıları nedeniyle kesildiğini ifade eden Ebu Yahya, şunları söyledi:

"Kış aylarının gelmesiyle kentte yakacak odun ve mazot bulamayan halkın ısınması için, kırılan direkleri ve kopan hatları tamir ederek elektrik vermeye çalışıyoruz. Rejimin, Halep'te yönetim karşıtlarının elinde olan bölgelere varil ve vakum bombalarıyla saldırmasından dolayı taş üstüne taş kalmadı."

Ebu Yahya, Esed güçlerinin kentin kuzeyinde bulunan Tabka barajından sağlanan elektriği kesmeye başladığını dile getirdi.

Varil bombaları yüzünden kopan gerilim hatlarını onardıklarını belirten  elektrik teknisyeni Ebu Mahmud da rejime ait savaş uçaklarının kentin kuzeyindeki elektrik hatları ve trafoları hedef aldığını kaydetti.

 Ebu Mahmud, şöyle konuştu:

"Biz teknisyen ve mühendislerle beraber, kırılan direk ve kopan hatları tekrar onararak halka elektrik sağlamaya çalışıyoruz. Şam yönetimine bağlı güçler, sert geçen kış aylarında muhalif bölgedeki halkın soğuklardan etkilenmesi için elektrik santrallerine saldırıyor. Halep'te muhalif bölgelerdeki halk mazot ve odun olmadığı için elektrikli sobalarla ısınıyor. Bunu bildiğimiz için yağmur, kar ve fırtına demeden elektrik hatlarında nerede bir arıza varsa hemen gidip onarıyoruz."

HABERE YORUM KAT