1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Eş-Şebab: Halkımızı ve Haklarımızı Savunuyoruz!
Eş-Şebab: Halkımızı ve Haklarımızı Savunuyoruz!

Eş-Şebab: Halkımızı ve Haklarımızı Savunuyoruz!

El-Cezire Şebab sözcüsü Şeyh Abdulaziz Muscab’a Nayrobi saldırısını ve bundan sonrasına dair görüşlerini sordu.

23 Eylül 2013 Pazartesi 21:00A+A-

HAKSÖZ-HABER

Kenya’nın başkenti Nairobi’de Westgate adlı alışveriş merkezine düzenlenen saldırıda en az 68 kişi öldü, 150’den fazla kişi de yaralandı.

El-Cezire’den Hamza Muhammed eylem üçüncü gününe girerken Şebab’ın askeri sözcüsü Şeyh Abdulaziz Muscab ile görüştü. Abdulaziz Muscab neden bu eylemi gerçekleştirdiklerini açıklarken aynı zamanda Kenya’ya karşı bundan sonra izleyecekleri politikaya ilişkin olarak da görüşlerini ortaya koydu.

Röportajı sitemiz okuyucuları için Hasan Soylu tercüme etti.

***

El-Cezire: Kenya birliklerinin eş-Şebab ile savaşmak üzere Somali’ye gitmelerinin üzerinden iki yıl geçti. Şebab Nayrobi’ye neden şimdi saldırdı?

Şeyh Abdulaziz Muscab: Nairobi’ye saldırmakta geç kaldığımız doğrudur. Daha önce saldırmadık çünkü bizi bekliyorlardı. Hedefimiz düşmanın bizden saldırıyı en az beklediği zamanda saldırmaktır. Şimdi bunu beklemiyorlardı. Ne zaman saldırmak gerektiğini biz belirleriz.

Bu Şebab’ın Nayrobi’ye ilk saldırısı mı?

Önemli olan bu değil. Önemli olan şu anda bu eylemi yapmış olmamızdır. Daha önce saldırıp saldırmadığımızı söylemimiz ise önemli değildir.

Saldırı Westgate alışveriş merkezinin içerisi müşterilerle dolu iken gerçekleşti. Şebab neden sivillerle dolu bir yere saldırıyor?

Saldırdığımız yer Westgate alışveriş merkezi. Dünyanın pek çok yerinden turistlerin alışveriş için ziyaret ettiği, diplomatların bir araya geldiği bir yer. Kenya’nın karar verici isimlerinin dinlenmek, eğlenmek için seçtikleri bir mekan. Westgate Yahudi ve Amerikan dükkanlarının bulunduğu bir yer aynı zamanda. Bu yüzden orayı seçtik.

Sivillerin ölümüne gelince, önce Kenya hükümetinden masum Somalili sivilleri mülteci kamplarında neden bombaladığının hesabı sorulmalı. Neden Gedo ve Cubba bölgelerinde masum insanları bombaladılar? Bizden önce onlara bu sorular sorulmalı.

Şebab Müslümanları ve hassaten de Somalilileri korumak için mücadele ettiği iddiasında. Bu saldırıda ölen bazı insanlar ise tersi bir görüntü sunuyor.

Tarih iddiamızı doğrulamaktadır. Somali’yi ve Somalileri koruyanlar sadece biziz. Somali’nin tarihi düşmanlarına karşı tek savaşan biziz. Somali’nin düşmanlarına “hayır” diyebilenler sadece biziz.

Ölenlere gelince, Kenya askerleri savaşçılarımıza ateş açtı ve bunun neticesinde karşılıklı çatışma yaşandı. Ölenlerin bizim savaşçılarımızın kurşunlarıyla öldüğüne dair bir kanıt bulunmuyor.

Alışveriş merkezinin kontrolünü ele geçirdiğimizde tüm Müslümanları serbest bıraktık. Şahitler bunu doğruluyor.

Bu saldırının Kenya’nın Somali’den birliklerini geri çekmesini getireceğini düşünüyor musunuz?

Bu bizim cevaplamamız gereken bir soru değil. Buna Kenya hükümeti cevap vermeli. Askerlerini çekip çekmemeleri onların bileceği bir iş. Çekmezlerse, Kenya’da bu tarz saldırılar devam edecek. Çekilmezlerse bunun gibi saldırıların Kenya’nın şehirlerinde, kasabalarında her gün yaşanması mümkündür.

Kenya güçleri 2011 Ekimi’nde Somali’ye gitmeden önce, Şebab’ın Kenya hükümeti ile ilişkisi nasıldı?

Biz Kenya hükümetinin her zaman Somali halkının düşmanı olduğunu biliyorduk. Sınır kentlerini kontrolümüz altına aldığımızda bunu gördük. Kenya işgali bizim açımızdan beklenmedik bir şey değildi. Onlara asla inanmıyor ve güvenmiyoruz.

Kenya bu cürmün faillerinin peşini bırakmayacağını ve onları yenilgiye uğratana kadar durmayacağını ifade ediyor. Buna ne diyorsunuz?

Biz mücrim değiliz. Kendimizi, haklarımızı ve Somali halkının haklarını savunuyoruz.

Bugün kimse Kenya devlet başkanı Uhuru Kenyatta’dan daha mücrim olamaz. O Westgate’de ölen onlarca insandan söz ediyor ama devlet başkanlığı seçimleri için yarışırken binlerce insanın ölümünden sorumlu olduğunu unutuyor. Eğer Kenyalılar işlenen suçlardan ötürü birilerini sorumlu tutacaklarsa önce ondan başlamalılar.

Somali ve Kenya hükümetleri de dahil olmak üzere pek çokları Şebab’ın sivillerle dolu bir yeri hedef almasının bir zayıflık nişanesi olduğunu söylüyor ve Şebab’ın gerilediğini ve yakında tarih olacağını iddia ediyor. Durum böyle mi?

Bizi yargılayan bu kişiler de kim oluyor? Asıl bunların zayıflığı herkesin malumu. Somali hükümeti iktidarda kalabilmek için tanklarla korunuyor. Kenya hükümeti yabancı desteğine muhtaç, Westgate gibi basit bir konuda dahi bu görüldü. Batılı ülkelerden yardım istediler.

Son olarak Kenya hükümeti Mombasa Gençlik Merkezini terörist örgüt ilan etti. Bu grup pek çok durumda Şebab’ı destekledi. Şebab’ın MGM ile ilişkisi nedir?

MGM ile aramızdaki ilişki Müslümanlar arasındaki mevcut ilişkidir. Onlar bizim kardeşimizdir. İslam ortak bağımızdır ve bizim açımızdan tüm Müslümanlar gibi onlara da aynı yakınlıktayız.

(Al-Jazeera, 23 Eylül 2013, Çev: Hasan Soylu / Haksöz-Haber)

 

HABERE YORUM KAT

20 Yorum