1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Erdoğan'a Mısır'da Tepkiler Devam Ediyor
Erdoğana Mısırda Tepkiler Devam Ediyor

Erdoğan'a Mısır'da Tepkiler Devam Ediyor

Başbakan Erdoğan'ın bir Mısır TV kanalına konuşurken laiklikle ilgili yaptığı öneri Mısır'da tepki almaya devam ediyor.

16 Eylül 2011 Cuma 13:50A+A-

Mısır Cumhurbaşkanlığına aday olan Şeyh Salah Ebu İsmail, Erdoğan’ın Mısır’da laik rejimin kurulmasıyla ilgili sözlerine tepki göstererek Türkiye’nin deneyimlerinin Mısır’ın işine yaramayacağını belirtti.

El Yevm El Sabi sitesinin haberine göre Ebu İsmail, Mısır’da laik rejim ve laiklik temeline dayalı anayasa hazırlanmasıyla ilgili Erdoğan’ın sözlerine sert tepki gösterdi.

Başbakan Erdoğan'ın sözleriyle ilgili olarak Ebu İsmail şunları söyledi: “Bu konuda Erdoğan’ın tutum sergilemesi bizi gafil avladı. Mısır halkı kendisine İslami hükûmet kurması yönünde slogan attı ve o, Mısır’da laik rejimin kurulmasıyla karşılık verdi”

Türkiye’nin deneyiminin hiçbir zaman Mısır’ın işine yaramayacağına işaret eden Ebu İsmail “Bu şerefli ve büyük insan için (Erdoğan) gösterdiğimiz saygıya rağmen kendisine Türkiye’nin deneyimlerinin Mısır’da işe yaramayacağını hatırlatmamız gerekiyor” dedi.

Erdoğan’a hitaben konuşan Ebu İsmail “Hiç şüphesiz Mısır’ın asil milleti, dünyaya yeni bir örnek sunabilecek laik düzenle değil kendi düzeni ile dünyalılara örnek olabilecek doğru algı içindedir” dedi.

Konuyla ilgili olarak Erdoğan'a daha önce de İhvan-ı Müslimin tepki göstermişti.

HABERE YORUM KAT

6 Yorum