1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan: Akkuyu'yu Rusya Yapmazsa Başkası Yapar
Erdoğan: Akkuyu'yu Rusya Yapmazsa Başkası Yapar

Erdoğan: Akkuyu'yu Rusya Yapmazsa Başkası Yapar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya yolculuğu sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

08 Ekim 2015 Perşembe 12:06A+A-

Rusya’nın Türkiye’nin hava sahasını birden fazla defa ihlâl etmesi ve bu tutumun etkilerine değinen Cumhurbaşkanı, “Putin ile görüşecek misiniz?” sorusuna “Yaşananlardan dolayı elbette kırgınlık içindeyiz. Bu şartlarda aramamın bir anlamı yok.” dedi.

Erdoğan, yapımını Rusya'nın üstleneceği Mersin Akkuyu nükleer santrali projesi ile ilgili de: "Rusya yapmazsa başkası yapar." dedi.

“NATO Hava Sahasını İhlâldir”

Erdoğan, Rusya’nın özellikle komşu ve işbirliği içinde olduğu Türkiye’ye yönelik tutumunun hoş olmadığını belirtti:

“NATO’nun verdiği mesaj son derece açık: Türkiye’nin hava sahasının ihlâli, NATO hava sahasını ihlâlidir. Rusya’nın bu ihlâllerle ilgili açıklamaları ciddiyetle bağdaşmıyor. Rusya’nın Türkiye gibi kendisiyle komşu olan; dahası, üst düzey işbirliği konseyi mekanizmasının yürürlükte olduğu bir ülkeye yönelik bu tür ihlâller yapmış olması elbette hoş değil.”.

Gerilimin sıcak çatışmaya dönüşmesini ihtimal dâhilinde görmeyen Erdoğan, Putin ile bir kez daha görüşmenin de bir anlamı olmadığını söyledi:

“Rusya’nın böyle bir şey (sıcak çatışma) yapacağına ihtimal vermiyorum. NATO Konseyi’nin hemen bir olağanüstü toplantı yapması da işin ciddiyetini gösterdi. Putin’le arife günü uzun bir görüşme yaptık. Ardından Suriye’deki hava operasyonları üzerine telefon görüşmemiz de oldu. Ondan sonra neler yaşandığı ortada. Hava sahası ihlâli oldu. Bu ihlâller ciddiyetle bağdaşmıyor. Yaşananlardan dolayı elbette kırgınlık içindeyiz. Bu şartlarda aramamın bir anlamı yok.".

“Derdi Lazkiye’ye Üs Kurmak”

Erdoğan Rusya’nın Suriye’de IŞİD’i vurmadığı bilgisini vererek Rusya’nın Suriye’deki maksadıyla ilgili açıklamalarda da bulundu:

“Rusya, ‘Irak davet ederse, DAİŞ için orada da hava operasyonu yapabiliriz.’ diyor. Rusya, Suriye’de DAİŞ’i vurmuyor ki! Bir kere ağızlarından kaçırarak, ‘Rejime karşı her unsur bizim için teröristtir.’ dedi. Sonra toparlamaya çalıştı.

Görünen o ki asıl derdi, Lazkiye’de üs kurmak, Suriye’de askerî varlıklarını güçlendirmek. Oraya 50 uçak gönderdiler. Ciddi bir askerî oluşum içindeler. NATO Konseyi’nden sonra, başta ABD olmak üzere tüm ülkelerin ortaya farklı bir tavır koymaları gerekecek. Mevcut durumu kabullenemeyiz.”.

“Akkuyu’yu Rusya Yapmazsa Bir Başkası Gelir Yapar”

Erdoğan, “Rusya, Türkiye için önemli bir ticarî partner. Doğalgazla ilgili projeler, Mersin Akkuyu gibi projeler, nasıl etkilenir?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Bu tek taraflı bir konu değil. Aynı zamanda Rusya’nın da düşünmesi gereken meseleler. Mersin Akkuyu’yu Ruslar yapmaz ise bir başkası gelir yapar. Oraya 3 milyar dolarlık bir yatırım yaptılar zaten. Dolayısıyla o konuda daha hassas olması gereken Rusya. Rusya’nın bir numaralı doğalgaz tüketicisiyiz. Türkiye’yi kaybetmek, Rusya için ciddi bir kayıp olur. Türkiye, gerektiğinde doğalgazı çok farklı yerlerden temin yoluna da gidebilir. Rusya da iyi düşünmek durumundadır. Türkiye-Rusya arasında Üst Düzey İşbirliği Konseyi mekanizması var. Bu tür bir mekanizmayı kaybetmek herhâlde Rusya açısından da yanlış olur. Biz de bunların kaybedilmesini istemeyiz elbet. Rusya’nın bunların kaybedilmesine yol açacak adımlar atması bizleri üzüyor. Bu hadiselerde duygusal davranamayız.”.

Kaynak: Hürriyet, Al Jazeera

HABERE YORUM KAT