1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Ellerinden Gelse Suriyelilerin Çocuk Yapmasına da Mani Olacaklar!
Ellerinden Gelse Suriyelilerin Çocuk Yapmasına da Mani Olacaklar!

Ellerinden Gelse Suriyelilerin Çocuk Yapmasına da Mani Olacaklar!

Sözcü ve yazarı Suriyeli tahammülsüzlüğüne ileri bir boyut kazandırmış. Yapılan bir habere atılan başlıkla işi o derece ileri götürmüşler ki neredeyse Suriyelilerin çoğalmaması için çocuk yapmalarını engelleme çağrısı yapacaklar!

30 Eylül 2019 Pazartesi 12:40A+A-

HAKSÖZ-HABER

Irkçı-faşist kafatasçılar içlerindeki Suriyeli düşmanlığını dışa vurmak için her gün yeni bir malzeme buluyorlar. Hemen her gün sosyal medya üzerinden içlerindeki nefreti kusanlar, yazılı ve görsel medyalarında mustazaflar aleyhine iftira ve kara propagandayı eksik etmeyenler ellerinden gelse Suriyelileri bir kaşık suda boğacak kadar canavarca hisler taşıdıklarını gizleyemiyorlar.

Mesela Sözcü’de yer verilen “Suriye’ye Gidenden Çok Doğan Var” başlıklı ‘haber’i ele alalım… Bu ‘haber’e atılan başlıktan da anlaşılabileceği gibi Suriyeli rahatsızlığından ötürü işi o dereceye vardırmış ki bir tek “Ayıralım şu Suriyeli aileleri, bölelim, parçalayalım; karı-koca ayrı yaşasınlar. Böylece belki yeni çocuklar doğurup çoğalmalarını engellemiş oluruz!” demediği kalmış!

Sözcü’de adındaki “saygı”dan nasiplenmemiş zatın kaleme aldığı ve daha başlık düzeyinde son derece sinir bozucu olan ‘haber’ şöyle:

5383-001.jpg

SURİYELİLERİN SAYISI AZALMIYOR, ARTIYOR

Afrin ve El Bab’a dönen 354 bin sığınmacıya rağmen... Emekli Mülkiye Müfettişi Mahmut Esen, “Geri dönüşlere rağmen bu yıl Suriyelilerin sayısı 187 bin 175 kişi arttı. Bunun sebebi doğumlar” dedi. Esen, bu konuda ulusal strateji geliştirilmesini önerdi.

İçişleri Bakanlığı emekli Mülkiye Müfettişi Mahmut Esen, ülkemizdeki Suriyeli sığınmacılarla ilgili çarpıcı rakamlar açıkladı. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün kayıtlarına göre; ülkemizde 3 milyon 663 bin 863 Suriyeli var. “Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı” harekatlarından sonra ülkelerine dönüş yapan Suriyeli sayısı daha önce gidenlerle birlikte 354 bin kişiye yükseldi. T.C. vatandaşlığına geçen Suriyeli sayısı 92 bin 280 kişiye çıktı. Ülkemizdeki, Suriyelilerin ilkokullardaki okullaşma oranı da yüzde 96'ya yükseldi.

DOĞUMLAR ARTIRIYOR

2019 yılının ilk 8 ayında ülkemizdeki Suriyelilerin sayısındaki toplam artışı gösteren 40 bin 671 rakamının gerçekçi olmadığını belirten Mülkiye Başmüfettişi Esen, “2018 yılında 291 bin 290 kişilik geriye dönüşlere ve T.C. vatandaşlığına geçişlere karşın ülkemizdeki Suriyelilerin sayıları bir önceki yıla göre 187 bin 175 kişi arttı. Bir yıllık artış oranı yüzde 5.5'tir. Artış oranı yüksekliği dış göçlerden çok doğumlardan kaynaklanıyor” dedi.

Esen, şunları söyledi: “Artvin, Bayburt, Iğdır ve Tunceli'de Suriyeli sayısı 100'ün altında. Ancak İstanbul başta olmak üzere bazı illerimizdeki Suriyeli sayısı, Suriye'nin bazı illerinin nüfusundan çok. Her 100 kişiden Kilis'te 45'i, Hatay'da 22'si, Şanlıurfa'da 17'si, Gaziantep'te 18'ini Suriyeliler oluşturuyor. Bu durumun ilerde çok boyutlu sorunlara yol açacağı belli. Şimdiden gereken önlemlerin alınmasında yarar var. Bu konuda hızla ulusal bir strateji geliştirilmeli. Geç kalınmamalı.”

HABERE YORUM KAT

3 Yorum