1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dresden’deki Türklerin PEGIDA Korkusu Artıyor
Dresden’deki Türklerin PEGIDA Korkusu Artıyor

Dresden’deki Türklerin PEGIDA Korkusu Artıyor

Almanya’nın Dresden kentinde yaşayan Türkler, Batı’nın İslamlaşmasına karşı PEGIDA hareketinin yaptığı eylemlerden dolayı endişeli olduklarını ifade ettiler.

27 Ocak 2015 Salı 16:19A+A-

Almanya’nın Dresden kentinde yaşayan Türkler, Batı’nın İslamlaşmasına karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketinin yaptığı eylemlerden dolayı endişeli olduklarını ifade ettiler.

PEGIDA eylemlerinin merkezi olan Dresden kentinde Türkler, AA muhabirine ırkçı grubun gösterileri sonrası duygularını ve yaşadıklarını anlattı.

Taşkın, iki çocuğa sahip olduğunu ve eşinin de başörtüsü taktığını söyleyerek, Saksonya’da gibi Müslümanların az olduğu eyalette dikkat çektiklerini kaydetti.

"Alışverişe giderken bile insanların ters bakmaları, itici bir şekilde davranmaları zoruma gidiyor. Daha önce de vardı yabancı düşmanlığı ancak  şimdi gittikçe artacak gibi. Bu PEGIDA eylemleri bunu gösteriyor" diyen Taşkın, "Çocuklarımızı kreşe verirken diğer veliler selam veriyordu artık vermiyorlar. Ben de selam vermeyi bıraktım" diye konuştu.

Tedirgin olduğunu vurgulayan Taşkın, "Şimdi kendi hanımım kapalı. Aklımdan çok geçti. Böyle bir eyalette başörtüsü açsa da bir sıkıntı yaşamasak. Onu bile aklımdan geçirdim" ifadesini kullandı.

PEGIDA eylemlerine katılanların her hafta bir araya geldiğine ve çoğaldığına işaret eden Taşkın, kendilerinin buna karşı herhangi bir önlem alamadıklarını, zaten yüzde 0,2 oranında Müslümanın yaşadığı bir eyalette önlem almanın mümkün olmadığını kaydetti.

"Bu eylemlerden sonra korku daha da arttı"

İki çocuk annesi Aysun Akgümüş de şimdiye kadar Dresden'de çok fazla olay yaşamadığını belirterek, "Sadece duyumlarımızdan dolayı bir korkumuz ve endişemiz var. İnternetten, gazeteden, televizyondan yayınlanan olaylardan ürküyoruz. Ama birebir şiddet şimdiye kadar görmedik. Sadece psikolojik olarak insanların bakışları, gözle temasları, hareketleri bizi rahatsız ediyor. Onun dışında birebir yaşadığımız bir olay yok" dedi.

"Daha iyi arabalara binmemiz, daha iyi evlerde oturmamız çoğu insanı rahatsız ediyor" ifadesi kullanan Akgümüş, Dresden’e geldiği 2005 yılında yolda giderken bir arabanın yanlarında durduğunu ve içindekilerin kendilerine sanki uzaydan gelmiş insanlar gibi bakıp tekrar gittiğini anlattı.

İzmirli Akgümüş, Offenbach ve Hamburg’da Türkiye’de yaşıyormuş gibi bir rahatlık içinde olduklarını ancak Dresden’e geldiğinde bir tedirginlik içinde olduğunu ifade ederek, "Bu eylemlerden sonra korku daha da arttı. Sadece korku var. Bir durum yaşamış olsak belki evden dışarı çıkmayız ama bunu yaşamadığımız için korku ve endişe var" şeklinde konuştu.

"Hakikaten tedirginiz, Korkuyoruz da"

Almanya’ya 1975 yılında gelen Konyalı Hüseyin Taşkın da, PEGIDA gösterilerinin Müslümanlara karşı yapılan eylemler olduğunu belirterek şöyle konuştu:

 "Biz böyle biliyoruz. Ben ailem ile buradayım. 4 çocuk var. Burada şu an ciddi bir problem yaşamadık. Ama şunun farkına vardık:  PEGIDA eylemleri başladıktan sonra alışverişlerde, çevremizde, komşularda bakışlar değişti. Benim ailem kapalı. Kızlarım kapalı. Alış veriş yerlerinde hakikaten eskiye nazaran bakışlarında bir sertlik başladı, bu PEGIDA eylemlerinden sonra."

 "Hakikaten tedirginiz. Korkuyoruz da. Neticede biz burada yaşıyoruz. Çocuklarımız burada" diyen Hüseyin Taşkın ancak yine de güçlü bir devletin vatandaşları olduğunu, kendilerine ziyarete gelen Türk yetkililerinin herhangi bir problem olması durumunda anında olay yerine geleceklerini ifade ettiklerini söyledi.

Her sabah çocuklarını telefonla aradığını, akşamları da birlikte olduklarını belirten Taşkın, "Herşeye rağmen biz tedirginiz. PEGIDA eylemleri başladıktan sonra huzursuz olduk. İnşallah başımıza bir şey gelmez" dedi.

Komşularının bakışlarının değiştiğini ve kendileriyle olan mesafenin açıldığını anlatan Taşkın, "Eski samimiyet, günaydınlar bitti. Güler yüzler gitti. Daha böyle fazla mesafeli davranmaya başladı bu insanlar" şeklinde konutşu.

Müslümanlara karşı insanların bakışlarında değişikler olduğu yönünde görüşlerini başsavcılığına da ilettiğini belirten Taşkın, "Çok rahatsız oluyorum. Çünkü benim 11 tane torunum var. 4 tane çocuğum var. Evli , hepsinin evleri var. Hanımları hepsinin kapalı. Dolayısıyla burada hanımı kapalı olarak yaşayanlara Allah ecir versin. Gerçekten zor" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT