1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dolar Düşmeye Devam Ediyor
Dolar Düşmeye Devam Ediyor

Dolar Düşmeye Devam Ediyor

Fed üyelerinin faiz artırımında sabırlı olunması konusundaki görüşlerine ilişkin toplantı tutanaklarının açıklanmasının ardından dolar son 2 haftanın en düşük seviyesine geriledi.

19 Şubat 2015 Perşembe 10:34A+A-

Dolar/TL, bankalararası piyasada ABD Merkez Bankası'nın (Fed) toplantı tutanaklarında üyelerin beklentilerden daha "güvercin" açıklamalarının etkisiyle son 2 haftanın en düşük seviyesi olan 2,4335'e kadar geriledi.

Dün güne 2,4549'dan başlayan ve gün içinde en yüksek 2,4680'i gören dolar/TL, akşam Fed'in 28 Ocak tarihli Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı tutanaklarının açıklanmasının  ardından sert düştü ve günü 2,4435'ten tamamladı. Bugünkü düşüşüyle birlikte dolar/TL son bir haftada yüzde 3 gerilemiş oldu.

Fed üyelerinin görüşlerinin piyasa beklentilerinden daha "güvercin" olması ve tutanaklarda üyelerin sözlü yönlendirmede faiz artırım süreci için "sabırlı olunacağı" konusunda görüş birliğine varması faiz artırım tarihinin ötelenebileceği beklentisini beraberinde getirdi. 

Bugün bankalararası piyasada güne 2,4420'den başlayan dolar/TL, Fed'den gelen açıklamalarının etkisiyle düşüşünü sürdürerek, 2,4335 ile son iki haftanın en düşük seviyesine geriledi. Dolar/TL şu dakikalarda 2,4360'tan alıcı bulurken, güne 2,7914 seviyesinden başlayan avro/TL ise 2,79 seviyelerinde dengelendi.

Analistler, Fed tutanaklarının yayımlanmasının ardından gelişmekte olan ülkelere dair risk iştahının canlandığını ve doların dünya genelinde sınırlı da olsa değer kaybettiğini belirtiyor. Ukrayna'da ateşkesin uygulanmaya başladığı haberlerinin de piyasalardaki pozitif havayı artırdığını ifade eden analistler, dolar/TL'de 2,4460 seviyesinin altında kalınması durumunda 2,4220 seviyesinin gündeme gelebileceğini kaydediyor. (AA)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT